Muğla’da Kalite Standartlarına Uygun Mezbahalar

0
792
      Muğla’da Kalite Standartlarına Uygun Mezbahalar

      Muğla’da Kalite Standartlarına Uygun Mezbahalar  

  Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetki ve sınırları içinde Muğla ilinde, vatandaşların sağlıklı ve kaliteli et ihtiyacını karşılamak için Menteşe, Milas, Marmaris ve Fethiye mezbahaları hizmet veriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2011 yılında yayınladığı Kayıt ve Onay İşlerine Dair Yönetmelik ile Hayvansal Gıdalar için Özel Hijyen Kuralları yönetmeliklerine uyan, Onaylı İşletme Çalışma izin belgesine ve ISO 22000 Kalite belgesine sahip Menteşe ve Fethiye mezbaha tesisleri ile, bu belgeleri 2014 yılı içinde almak için iyileştirme çalışmaları devam eden Marmaris ve Milas mezbaha tesisleri; Muğla ilinde vatandaşın sağlıklı ve kalite standartlarına uygun kırmızı et ihtiyacını karşılamak için çalışmaya devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç, Muğla ilinde faaliyette olan bazı mezbahaların Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yönetmeliklerine uymadığı için kapatıldığını, Muğla ilinde vatandaşlara Menteşe, Milas, Fethiye, Marmaris mezbahalarının hizmet verdiğini söyledi. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç; “Muğla ilimizde, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Bodrum mezbahaları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2011 yılında çıkardığı Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlerine Dair yönetmelik ile Hayvansal gıdalar için özel hijyen kuralları yönetmeliklerine uymadıkları için kapatıldı. Kapatılan mezbahaların ortalama aylık toplam kesim miktarları 550 büyükbaş, 1100 de küçükbaş hayvandı. Faaliyette olan Menteşe, Marmaris, Milas ve Fethiye mezbahalarımızın aylık toplam hayvan kesim miktarları ise  ortalama 2400-2500 büyükbaş, 3500-4000 adet küçükbaş hayvandır. Aslında bu mezbahaların aylık kesim kapasiteleri 3000-3500 arası büyükbaş, 4500-5000 de küçükbaş hayvandır. Faaliyette olan mezbahalarımızda kesilen hayvan sayısı Muğla ili genelinde tüketilen kırmızı et ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak kapasitedir. Kapasitenin aşıldığı uygun yerlere yeni mezbaha ve mezbahalar yapabiliriz.” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Koç, kapatılan ilçelerdeki mezbahalardan hizmet alan vatandaşların örneğin Köyceğiz, Ortaca, Dalaman mezbahalarını kullanan vatandaşların Marmaris mezbahasını, Bodrum mezbahasından hizmet alan vatandaşlarında Milas mezbahasını kullanabileceklerini, mevcut çalışmalarının da bu şekilde olduğunu söyledi. Hacı Koç sözlerine şöyle devam etti; “Kapatılan mezbahalardan hizmet alan vatandaşlarımızın kırmızı et ihtiyacını karşılamak için ilçelerde ve ilçeler arası et nakillerinde kullanılmak üzere, soğutmalı(frigorifik), hijyenik araçlarımızın 3 tanesi Milas-Bodrum hattında, 1 tanesi Marmaris hattında, 2 tanesi de Menteşe, Ula, Yatağan, Kavaklıdere hattında vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Ayrıca kiralama yöntemiyle çalıştırılan Fethiye mezbahamızda 2 adet soğutmalı et nakil aracı mevcuttur. Faaliyette olan

mezbahalarımızdan Menteşe ve Fethiye mezbahalarımız Onaylı İşletme Çalışma izin belgesine ve ISO 22000 Kalite belgesine sahiptir. Marmaris ve Milas mezbahalarımız ise bu belgelendirme ilgili çalışmalar süratle devam ediyor. 2014 yılı içerisinde bu iki mezbahamızda Çalışma Onay belgesi ve ISO 22000 kalite belgesini alacaktır.” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Muğla’da mezbaha tesislerinin modernizasyonuna ve kalitesine büyük önem verdiklerini, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir kırmızı et tüketmeleri için Muğla il genelinde hizmet veren mezbaha tesislerinin yönetmeliklere ve kriterlere uygun hale getirildiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.