0
2128

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer’den ilginç icraat:

“Tasfiyenin adını entegre yaptı”

Havadan ve karadan ulaşımın araçla sağlanamadığı durumlarda vatandaşın imdadına koşan kuruluşlar arasında ilk akla gelen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Muğla istasyonlarındaki başarılı personeli ‘entegre’ adı altında ‘pasifize’ ediliyor.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, UMKE istasyonlarının kapatılmadığını, personellerinin kadrolarının bulunduğu hastanelere döndürüldüklerini söyledi.

UMKE ekibinde, hastanelerde kadrolu olan toplum sağlığı teknisyeni, hemşire, röntgen teknisyeni, labaratuvar teknisyeni, anestezi teknisyeni, pratisyen tabip ve benzeri branşlardan gönüllü olarak çalışan personel bulunuyor. UMKE gönüllüleri, savaşta, doğal afette, yangında, arama kurtarmada, her türlü olumsuz hava koşullarında 24 saat görev yapabilecek şekilde eğitim alıyor. Aldığı eğitimlerle diğer sağlık ekiplerine büyük katkı sağlıyor.

-Kapatmadık personeli dağıttık

Ek istasyonlara ihtiyaç duyulduğunu açıklayan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, ilk olarak UMKE’yipasifize etti.

İskender Gencer, UMKE istasyonlarının kapatılmadığını, personellerinin kadrolarının bulunduğu hastanelere döndürüldüklerini söyledi.

Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, ek istasyonlara ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, hastanelerde duyulan personel ihtiyacından dolayı geçici görevli (UMKE) personellerinin görevlendirmelerinin uzatılmadığını, turizm sezonunda neredeyse her gün bir vakaya ulaşan Babadağ, Akyaka, Güllük ve Dalaman UMKE ekiplerini hastane ve sağlık istasyonlarında görevlendirildiğini açıkladı.

-Vatandaşlardan tepki

Bölgedeki UMKE istasyonlarının pasifize edildiğini öğrenen vatandaşlar tepki gösterdi.

Yusuf Taş, UMKE personelinin, özellikle Bodrum, Marmaris ve Fethiye’de yoğun olarak kurtarma çalışmalarına katıldıklarını duyduklarını ifade etti.

Taş, “Sağlık ekiplerinin ulaşamadığı yerlerde UMKE görevlileri canla başla görev yapıyor. Yaptığı çalışmalardan özel eğitimler aldıklarını görüyoruz. Örneğin geçtiğimiz günlerde Dalaman’da zeytin ağacından düşen bir kişiyi saatler süren bir tırmanış ve zorlu bir mücadelenin ardından hem ilk müdahaleyi yaptılar hem de dağdan indirerek sağlık ekiplerine teslim ettiler. Bu eğitimleri almayan kişilerle bunu başarmaları imkansız. Bu kadar eğitimli elemanları hastanelerde görevlendirip hiç eğitimi olmayan kişileri zor koşullarda görev yaptıracaklar. Daha önce Valilik oluru ile görevlendirilen bu personelin valiliğin olaya el atmasıyla eski haline döndürülmesini istiyoruz. Madem UMKE personeline hastanede ihtiyaç var o zaman neden sağlık istasyonlarında sahada hiç deneyimi olmayan sağlık personeli UMKE’ci gibi görevlendiriliyor. UMKE personelinin donanımlarının daha da geliştirileceği yerde istasyon kapatmanın ya da deneyimli personeli hastanede görevlendirmenin mantığını anlayamıyorum” dedi.

-Dalaman UMKE boş

Dalaman Belediyesi tarafından UMKE personelinin daha uygun şartlarda hizmet etmeleri için tahsis ettiği binada ekip kalmadı. Binada mobil 112 ekipleri nöbet tutuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.