“Mısır” deyip geçmeyin

0
244
“Mısır” deyip geçmeyin

“Mısır” deyip geçmeyin

Ortaca’da ev hanımları, sadece mısır kökü, püskülü, yaprağı ve mısır taneleri kullanılarak yapılan Anadolu insanının yöresel ve günlük yaşamının anlatıldığı ”folklorik mısır bebekler”le ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.

Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kurslara özellikle ev kadınları büyük ilgi gösteriyor. Kurslar arasında El sanatları, okuma-yazma, yağlı boya resim, bilgisayar, yabancı dil, masörlük ve bahçıvanlık kursları gibi 115 değişik branşta kurs bulunuyor. Ev hanımları, sadece mısır kökü, püskülü, yaprağı ve mısır taneleri kullanılarak ve tamamen mısırdan yapılan Anadolu insanının yöresel ve günlük yaşamının anlatıldığı ”folklorik mısır bebekler” kursuna ilgi gösteriyor.

*Hem öğreniyor, hem de para kazanıyorlar

*Kursiyerlerden Zübeyde Karaduman “iki yıldır bu kursa katılıyorum. Hem bir şeyler öğrenmek, hem de ev ekonomimize katkıda bulunmak amacıyla mısır bebek yapıp satıyoruz”

*Hatice Arslanoğlu “kursa gelişimin ikinci yılı. Yaptığım ürünlerle ekonomime katkı sağlıyorum. Benim için değişiklik oluyor, zaman geçiriyorum. En azından evimize katkı sağlıyoruz. Bunun için mutluyum”

*Folklorik mısır bebek kursuna kızıyla birlikte katılan Esma Girgin “emekliyim, buraya vakit geçirmek için geliyorum. Kızımda benimle birlikte boş vakitlerini değerlendirmek için geliyor. Yaptığımız çalışmalardan güzel figürler ortaya çıkıyor. Bu figürleri gördükçe bizde mutlu oluyoruz”

*Mısırın kökünden püskülüne her şey değerlendiriliyor

Kurs öğretmeni Dürüye Ülkü kendisinin 22 yıldır folklorik mısır bebek yaptığını ifade etti. Dürüye Ülkü; ”Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kursu gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 ay süren kursa 12 öğrenci katıldı” diye konuştu.

Folklorik mısır bebeklerin yapımında mısırın kökünden püskülüne kadar sadece bu malzemenin kullanıldığını ifade eden Ülkü, ”amacımız hem atık bir malzemenin kullanılarak folklorik mısır bebeklerin tekrar yaşatılması, hem de burada kurs alan öğrencilerimize maddi katkı sağlamak.

*Hayalimde canlandırdığım her şeyi kompozisyon olarak yapabiliyorum

Mısırla uğraşırken her şeyi bulduğunu söyleyen Dürüye Ülkü ’’çocukluğumdan beri bebek yapmaya çok meraklıyım. O yüzden köyümüzde mısır çok yetiştiği için mısırlarla oynarken bebek yapılabildiğini gördüm.  Onu yavaş yavaş geliştirerek çok güzel figürler yapmaya başladım. 18 yaşımda Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde kurs vermeye başladım. 22 yıldır da mısır bebekler yapıyorum ve öğretiyorum. Çok mutluyum ve zevk alıyorum. Mısırın kökünden ucuna kadar her şeyini kullanıyorum. Püsküllerini, yapraklarını ve mısırın gövdesini tamamen her bölümünü kullanarak birçok figür yapabiliyorum. Hayalimde canlandırdığım her şeyi kompozisyon olarak ve severek yapabiliyorum. Burada amacım bu unutulmaya yüz tutmuş el sanatını hem insanlara tekrar öğretmek ve gündemde tutmak, hem de ev hanımlarına maddi gelir sağlamak. Öğrencilerim yaptıkları ürünleri yazın satabiliyorlar ve para kazanıyorlar. Onlarda bende mutlu oluyoruz. Aile bütçesine de katkı oluyor. Ürünlerimizi otellerde yabancı misafirlere satıyoruz. Hatta evimize gelen misafirlerimize bile satabiliyoruz. Fiyatlarımız figürlerine göre 40 liradan başlıyor 150 lira arsında değişebiliyor’’

*Anadolu insanının köy yaşantısı figürler arasında

Çalışmalar arasında özellikle Anadolu insanının köy yaşantısını ele aldıklarını kaydeden Dürüye Ülkü ’’yaptığımız çalışmalar arasında yöremizin kına gecesini canlandırdık, Karadeniz ve Ege yöresi olmak üzere folklorik figürler çalışıyoruz. Köylü kadınlarımızın köy yaşantılarını canlandırıyoruz. Bazen de enteresan figürler de ortaya çıkıyor’’

*115 değişik branşta kurs

Ortaca Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Naim Özer ise, 2013 yılı için şu ana kadar 115 değişik branşta kurs açıldığını ve bu kurslara 2 bin 685 kişinin katıldığını söyledi. Özer kurs sonunda başarılı olan katılımcılara sertifika verileceğini de sözlerine ekledi.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.