“Mezar açılacak”

0
1341

“Mezar açılacak”

Ortaca Devlet Hastanesi acil servisinde hastanın sevki sırasında sedyeden düşürüldüğü görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından yürütülen soruşturma devam ediyor. Zeliha Üstündağ’ın İstanbul’daki mezarı açılarak otopsi yapılacak.

 

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, 1. İdare Dava Dairesi’nin, Ortaca Kaymakamlığı’nın idari personel hakkında soruşturma izni vermemesine ilişkin kararı bozmasının ardından yeni gelişmeler yaşandı.

Adli Tıp Kurumu, Zeliha Üstündağ’ın mezarının açılmasına karar verdi. Kurum tarafından Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazılan yazıda, “Kişiye ölüm sonrası otopsi yapılmamış olduğu anlaşıldığından sedyeden düşme sonucu travma meydana gelip gelmediğinin tespiti için fethi kabir işleminin yapılması ve otopsi raporunun temin edilerek Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi” istendi.

Zeliha Üstündağ’ın kızı Ayşegül Üstündağ Varna, “Olayla ilgili personel hakkında “soruşturma izni verilmemesine” ilişkin kararı İdari mahkemeye götürdük. Oradan olumlu sonuç geldi. Bunun yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü’nün inceleme ve disiplin soruşturması açması da bizim için önemli gelişme. Son olarak da Adli Tıp Kurumu’da mezarın açılarak otopsi yapılmasını istedi. Önümüzdeki günlerde mezar açılarak gerekli işlemler yapılacak. Varsa suçu olanların cezasını çekmesini istiyorum ” dedi.

-Her şey telefon ihbarıyla ortaya çıktı

Mahkeme, Ortaca Devlet Hastanesi Acil servis görevlileri,  U.I., N.Ö., E.S. hakkında hastayı sedyeden düşürdükleri ve yaralanmasına sebep oldukları, F.K., VE M.M. hakkında ise olayı aileden sakladıkları ve örtbas etmeye çalıştıkları iddiasıyla açılan davada söz konusu kişilerin yargılanması için karar verdi.

Hayatını kaybeden Zeliha Üstündağ’ın sedyeden düştüğü 1 ay sonra gelen telefon ihbarının ardından güvenlik kameralarının incelenmesi sonucunda ortaya çıkmıştı.

-Olay 6 Mart 2017 tarihinde öğle saatlerinde yaşandı. Evde rahatsızlanan Zeliha Üstündağ (72) komşularına ait otomobil ile Ortaca Devlet hastanesi acil servisine getirildi.

Burada kalp krizi geçirdiği ve kalbi durduğu belirlenen Zeliha Üstündağ yapılan müdahale ile yaşama döndürüldü. Bir süre sonra Dalaman Devlet Hastanesi’ne sevkine karar verilen Zeliha Üstündağ ambulansa alınmak üzere hazırlıklar yapıldı.

Sağlık personeli ve 112 görevlileri tarafından yataktan sedyeye alınan Zeliha Üstündağ sedyenin devrilmesi üzerine yere düştü. Tekrar sedyeye alınan Üstündağ, herhangi bir muayeneden geçirilmeden ambulansa alınarak Dalaman Devlet Hastanesi yoğun bakım servisine götürüldü.

Sedyeden düşürülen 72 yaşındaki 4 çocuk annesi, Zeliha nine 15 gün kaldığı yoğun bakımda yaşamını yitirdi. Zeliha Üstündağ’ın ölüm raporuna solunum yetmezliğinden yaşamını yitirdiği yazıldı.

Annesinin sedyeden düşürüldüğünü olaydan 1 ay sonra gelen bir telefonla öğrenen Ayşegül Üstündağ Varna, sorumluların bulunması, annesinin gerçek ölüm sebebinin belirlenebilmesi için Ortaca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak şikayetçi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.