Mektup kardeşleri buluştu

0
635
Mektup kardeşleri buluştu

Mektup kardeşleri buluştu

Ortaca Şehit Piyade Asteğmen Ünal Daka Ortaokulu ile Muş’un Malazgirt ilçesindeki Konakkuran Şehit Er Vedat Kutluca Yatılı Bölge Ortaokulu (YBO) arasında geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen “Mektup Kardeşliği” projesi kapsamında 32 öğrenci Ortaca’ya geldi.

Öğrencileri Ortaca belediyesi Kültür parkta Ortaca kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Ortaca belediye başkanı Hasan Karaçelik, Ortaca İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Şahin, okul idarecileri ve mektup arkadaşları karşıladı.

Öğrenciler burada birbirleriyle tanışıp bir süre sohbet ettikten sonra hep birlikte çevre gezisine çıktılar. Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği (SARÇED) plajını gezen öğrenciler burada mavi bayraklı plaj ve cankurtaranlar hakkında bilgi aldı. Öğrenciler sahilde eğlendiler.

Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz projeyle küçük yaştaki öğrenciler arasında yeni dostluklar kurulduğunu söyledi.

Sosyal ve kültürel açıdan çocukların gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla yapılan bu etkinliklerin sağlıklı sonuçlar vereceğini düşündüklerini ifade eden Yılmaz, “Bu gibi etkinliklerle çocuklar, farklı kültürleri paylaşmış oluyor. Yeni dostluklar ediniyorlar. Bizim kültürümüzde ziyaretin karşılığı iadei ziyarettir. Biz de burada okuyan öğrencilerimizi Muş’a göndereceğiz” dedi.

Ortaca belediye başkanı Hasan Karaçelik “Ortaca Şehit Piyade Asteğmen Ünal Daka Ortaokulu ile Konakkuran Şehit Er Vedat Kutluca Yatılı Bölge Ortaokulu” arasında unutulmaya yüz tutan mektupla iletişim kurmaları ardında da ilçemizi ziyaret etmeleri çok güzel. Bölgemizin güzelliklerini görme fırsatı bulacaklar, burada kuracağı dostlukların daha da pekişerek ömür boyu sürdürmelerini umuyorum” diye konuştu.

Şehit Piyade Asteğmen Ünal Daka Ortaokulu Müdürü Hasan Gurbetçi okul öğretmenleri tarafından hazırlanan proje kapsamında öğrencileri Ortaca’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrenciler gezi süresince mektup arkadaşlarının evlerinde misafir edilecekler. Buradan güzel anılarla uğurlayacağız destek verenlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Konakkuran Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Umut Özden, öncelikle mektup arkadaşlığı olarak başlatılan projenin bir geziyle taçlandırıldığını ifade etti. Okulda 3 yıldır görev yaptığını anlatan Özden, “Okulda görev yaptığım sürede öğrencilerimizin ilçelerinden bile dışarıya çıkmadıklarını gözlemledik. Bunun için bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Geçen yıl öğrencilerimizi Konya’ya götürdük. Bu yıl öncelikle mektup arkadaşlığı olarak başlattığımız projeyi bu tür bir geziyle taçlandırmak istedik” diye konuştu. Özden, öğrencilerin Muğla’da mektup arkadaşlarının evlerinde kalacaklarını, bunun kültürleri paylaşma açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

Düzenlenen gezinin çocukların hayatında önemli ve güzel bir anı olarak kalacağını belirten Özden şöyle konuştu: “Muğla’daki gezimiz bir hafta sürecek.  Ortaca, Fethiye ve Marmaris’in görülmeye değer yerlerini öğrencilerimizle gezdikten sonra Muş’a döneceğiz. Bu projeyi önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi planlıyoruz. Şehit Piyade Asteğmen  Ünal Daka İlköğretim Okulundaki öğrencileri de Muş’a davet ediyoruz” dedi.

Öğrenciler mutlu

Ortaca Şehit Piyade Asteğmen Ünal Daka Ortaokulu öğrencisi Canser Çomak ile 1 yıldır mektup arkadaşlığı yapan  Malazgirt Konakkuran Şehit Er Vedat Kutluca YBO öğrencisi Selcan Çakar birbirlerini görmekten çok mutlu olduklarını iafe ettiler.

Canser Çomak “Selcan’ı görünce heyecanlandım. Yüzünü görmediğim için biraz şaşırdım. Yine önceki gibi mektuplaşacağız. Birbirimizi unutmayız” diye konuştu.

Muşlu öğrenci Ayşe Vargan ise, öğretmenlerinin kendilerini Muğla’daki mektup arkadaşlarıyla tanıştırmak için getirdiğini söyledi.

İlk defa deniz gördüğünü dile getiren Vargan, “Deniz çok güzel. burada çok turist var. Bunları televizyonlardan görebiliyorduk. Burada cankurtaran ve mavi bayraklı plajların anlamını öğrendik. Çok mutluyum” dedi.

Ömer Kundakçı

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.