Mehmet Sertkaya Aday Adayı Oldu

0
708
????????????????????????????????????

Mehmet Sertkaya Aday Adayı Oldu

CHP Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, 2019 yerel seçimlerinde CHP Ortaca’dan belediye başkanlığı için aday adaylığını açıkladı.

Mehmet Sertkaya, aday adaylığı açıklamasını CHP Ortaca İlçe başkanlığında yaptı. Açıklamaya, bazı partililer de katıldı. Mehmet Sertkaya, aday adaylığı açıklamasında eşi ve kızı da yalnız bırakmadı.

Mehmet Sertkaya, aday adaylığı açıklamasına,  “Cumhuriyet döneminden başlamak üzere Ortaca için bugüne kadar emek harcayan, ter akıtan, hizmet eden ve taş üstüne taş koyan herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum” diyerek başladı. 13 yıldır ilçe başkanı olarak bu görevi sürdürdüğünü söyledi.

Sertkaya’nın basın açıklaması şu şekilde.

-Partide istenmeyen şeyler yaşandı

“Bu göreve geldiğimde parti içinde kırgınlıklar, ayrışmalar mevcuttu. İstenmeyen şeyler yaşanmıştı. Ancak biz sol-sosyal demokrat dayanışma kültürü ile kırgınları barıştırdık ve ayrıları birleştirdik.

İnancım o ki; Ortaca’da yerel yönetimlerde üst üste başarıyı, örgütlülükten gelen ve hep birlikte inşa ettiğimiz bu birlik-beraberlik anlayışı getirdi.  Son olarak büyük şehir statüsü ile gidilen 2014 yerel seçimlerinde de örgütlülüğümüzden kaynaklanan güç ve halkımızın desteğiyle Ortaca’da seçimi kazandık. Bu vesile ile bir kez daha hizmet ve gayretleri nedeniyle Belediye Başkanım Sayın Hasan Karaçelik ve değerli meclis üyelerimize, her birine ayrı ayrı huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

Evet, bugün siyasi yaşamımın en önemli kararını almak ve bunu sizlerle paylaşmak için burada toplandık.

Bu kararımı paylaşmadan önce bu kararı almamın nedenini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sertkaya ne yapıyor?

Sertkaya, ‘Yeni Ortaca İdeali’ni gerçekleştirmek için kolları sıvıyor.

Sertkaya; Hızla artan yapılaşma, yeni kurulan siteler ve yerleşkeler, ardı ardına yükselen binalar, 10 yıllık süreçte 10 bin nüfus artışı ile değişen ve büyüyen, ama yeteri düzeyde gelişemeyen, kendi marka değerini oluşturamayan Ortaca’nın geleceğini planlamak, geleceğini yaratmak istiyor.

Sertkaya; Ortaca’nın kent yönetimine ilişkin yaşadığı dinamik sürecin, statik algı, ilişki ve tercihlerle yönetilemeyeceğine inanıyor, geleceğe yönelik sağlıklı bir planlama yapılması gerektiğine inanıyor.

Kısaca Sertkaya; Ortaca’nın gerçeğini, gerçek Ortaca’yı arıyor.

Ortaca’nın, sahip olduğu tarımsal üretim değerleri, ticaret ve turizm potansiyeli ile ne yapacağına karar vermesini istiyor.

Sertkaya bugün Ortaca İdealine yönelik yeni bir vizyon ortaya koyuyor.

Değerli dava arkadaşlarım,

Hepimizin bildiği gibi, Ortaca’nın elinde tarım, turizm ve ticaret kartı bulunuyor. Tarım ve turizm kartı ile önemli bir potansiyeli bünyesinde barındıran Ortaca ticaret potansiyeli ile bölgenin ticaret merkezi konumunda. Ekonomik gelir kaynaklarımızın başında ticaret, tarım ve turizm yer alıyor.  Turizm alanındaki potansiyelimizi etkin bir şekilde değerlendirdiğimizi söylemek mümkün değil. Ortaca olarak turizmde Marmaris Fethiye ve Bodrum gibi destinasyonların gölgesinde kaldık. Oysa Sarıgerme, Dalyan ve İztuzu gibi marka değerlerine sahibiz. Ancak bu potansiyele karşın Bodrum Marmaris ve Fethiye destinasyonlarının küçük kardeşi olmaktan kendimizi kurtaramadık. Bizim bu markalara yönelik etkinliklerimizi arttırmamız gerekiyor. Turizmimiz sadece kıyı turizmi, konaklama turizmi gibi dönemsel tercih edilen bir noktada olmamalı. Turizme ilişkin yaşadığımız sorunun temel çözümü turizm ürünlerini çeşitlendirmekten, dönemsel değil yıl boyu turizm yapabilmekten geçiyor. Farklı turizm türleri ile bölgede kıyı şeridine bağlı, mevsimselliği ortadan kaldırmamız mümkündür. Bizim elimizde artılarımız var.  Biz büyük bir üretim değerinin sahibiyiz.

Bilindiği gibi Ortaca, Türkiye nar üreticiliğinde ikinci sırada yer alan Muğla İli içerisinde en çok nar üretilen ilçe konumunda. Çok şükür; narımız var, bağımız var, bahçemiz var, yolumuz var, suyumuz var, kıyımız var, kırsalımız var. Ama bir tek şeyimiz eksik.

Örgütlenmemiz eksik. Turizm ticaret ve tarım konusunda alt yapımızı belirleyecek stratejik planlamamız eksik. Ortaca’da turizm ve ticaret alanlarında giderilmesi gereken ciddi bir planlama eksiğimiz var. Turizm ve ticareti iç içe yaşayan Ortaca bu iki potansiyeli birbirine entegre etmekte başarılı olamadı. Bu iki potansiyelin mutlaka birleştirilmesi gerek. Bunu yapmadan kısa-orta ve uzun vadede Ortaca’nın marka değerini oluşturmamız, burayı bir destinasyona dönüştürmemiz mümkün görünmüyor.

Turizm ticaret ilişkisini tarımla desteklenmesiyle Ortaca Agro-Turizmi ile turizmini çeşitlendirebilir.  Ne demek Agro-Turizm?  Tarımla turizmi birleştirmek demek. Bereketli toprakların turizmle buluşması demek.

İşte yerel yönetimler burada devreye giriyor.

Biz sosyal demokrat, çoğulcu, katılımcı, emekten ve üretimden yana bir partiyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Geleceğin Ortaca’sını yaratmak için: turizm, ticaret ve tarım entegrasyonunu sağlamak için gerekli olan alt yapıyı üreticilerimizle, sektör temsilcilerimizle, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve üniversitemizle bir araya gelerek Yeni bir Ortaca’nın temellerini atmak zorundayız.

Bizim öngördüğümüz model belli. Kıyı da ne varsa, kırsalda da o alacak. Değerli dava arkadaşlarım tüm bunları hep birlikte başarabiliriz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizim inancımız şudur:

Halka rağmen bir projenin gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

İçinde halkın olmadığı hiçbir proje bizim sosyal demokrat anlayışımızla bağdaşmaz. 2019 yerel seçimlerinin fırsat yarattığı unutulmamalı. Ortaca’ya bakıp, ellerini ovuşturanlar fırsat bekliyorlar. Onlara bu fırsatı vermeyeceğiz, vermemeliyiz.

Ortaca’nın kazanma geleneği elbette önemli. Kazanma geleneği bu seçimde de sürdürmeliyiz. Ancak kazanma geleneği sürdürmekle yetinmemeli, topluma-halka karşı sorumluluğumuzun karşılığını vermeli ve Ortaca’nın yüksek hedefini belirlemeliyiz.

Biz diyoruz ki; Ortaca turizmini planlayacaksa, doğru planlamalı.

Ortaca ticaretini planlayacaksa doğru planlamalı. Ortaca tarımını planlayacaksa doğru planlamalı. Ortaca için dilek ve temenni devri kapandı.  Çünkü Ortaca’nın artık kaybedecek zamanı yok.

Ortaca artık; Zengin kaynakların fakir bekçiliğini yapmamalı.

Ortaca tarlada ürettiğini turizmin sofrasına koyabilmeli.

Turizm sektörünün aynı zamanda bir yiyecek-içecek sektörü olduğu unutulmamalı. Biliyoruz ki turizm sektörü bu girdilerin çoğunu tarım sektöründen temin etmekte. Bütün mesele, bu girdileri oluşturan ihtiyacın bu topraklardan, Ortaca’dan karşılanması. Turizm ticaret ilişkisinde Ortaca’nın coğrafi konumundan kaynaklanan bir avantajı daha var.  Biz bu merkezi avantajı iyi kullanarak Ortaca’yı bölgenin lojistik üssü konumuna getirmek istiyoruz. Özellikle küçük ölçekli üreticinin girdi maliyetlerini düşürmek ve ürününe katma değer sağlayacak projeleri üretmek ve uygulamak istiyoruz. Üreticimizin ürettiği küçük ya da büyük her bir üretime; iki kiloysa iki kilo, iki tonsa iki ton, oluşturacağımız yerel satış mağazalarında belediye garantili satış olanağı sağlamak istiyoruz. CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun tarım politikalarına yönelik ortaya koyduğu vizyonun en önemli açılımı olan; “Üreticinin malını CHP’li belediyeler alacak. Hem üretici kazanacak hem de vatandaş ihtiyacını ucuza karşılayacak” tespitini Ortaca’da hayata geçirmek ve kalıcı hale getirmek istiyoruz.

Ortaca’da sosyal demokrat belediyeciliğin uygulandığı bir pilot bölge inşa etmek istiyoruz.  Elbette üreticilerimize, kooperatif ve birliklerimize vereceğimiz destekler bunlarla sınırlı kalmayacak.

Ortaca’nın bir lojistik merkez olması adına bölgemizdeki soğuk hava deposu potansiyelini arttırarak ürünler için uygun koşullarda depolama imkânı sunmak ve böylece fiyat istikrarının da sağlamak istiyoruz. Kısaca Ortaca’nın turizm, ticaret ve tarıma dayalı ‘Yerel Kalkınma Modeli’ni yaratmak ve ‘Yeni Bir Ortaca İdeali’ni hayata geçirmek istiyoruz.  Ben ve arkadaşlarım dersimize iyi çalıştık.

Yeni Ortaca İdeali’ne yönelik tüm projelerimizi önümüzdeki süreçte hazırlayacağımız seçim bildirgesinde kamuoyunun bilgisine sunacağız. Kent-İnsan-Ekonomi ilişkisini temel alarak hazırladığımız seçim bildirgesi genel merkezimize ve Sayın Genel başkanımıza da ulaştıracağız. Turizm ticaret ve tarım potansiyeli ile ‘Yeni bir Ortaca’ yaratmak istiyoruz.

 

SİZE SÖZ VERİYORUM:

ORTACA’DA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK.

Bilindiği gibi bugün yaşadığımız her türlü sorunun altında ekonomi yatmakta.

Zira ülkenin bugünkü durumu ortada ve yaşam koşulları her şeyin önüne geçmiş durumda.

Bu noktada kent-insan-ekonomi ilişkisinde yerel yönetimlere, belediyeler büyük iş düşmekte.

Toplumun tüm unsurlarının görüşünü alarak, kimseyi hor görmeden, kimseyi kapının önüne koymadan, kimsenin kalbini kırmadan, ayrımcılık yapmadan, sizlerin desteği ve işbirliği ile hizmetin en temel prensibine halkı koymak adına, yıllardır onurla ve gururla görev yaptığım ilçe başkanlığından ayrılıyor, örgütlülükten aldığım güçle 2019 yerel seçimlerinde partim, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı olduğumu açıklıyorum.

Size SÖZ veriyorum. “ORTACA’DA HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK”.

Örgütlerimden ve halkımdan aldığım güçle, turizm ticaret ve tarım potansiyelimizle Yeni Bir Ortaca yaratacağız. Ortaca Yeniden Doğacak. Ortaca bu kez başaracak. Yeni Ortaca İdeali’ni yaratmak için,  Kıyıda oluşan zenginliği kırsala yaymak için, Üreten ve ürettiğinden ekonomik değer yaratan bir Ortaca için, Halkımın ve bölgemin yaşam konforunu ve ekonomik gücünü arttırmak için, Bilimin ışığında, ortak akılla yönetilen bir Ortaca için desteklerinizi bekliyor, katılımlarınızdan dolayı hepinize; partim, şahsım ve ailem adına teşekkür ediyorum. İl genelinde ikinci kırk yılı hedefleyen partime, bu toplantıya katılarak bizi onurlandıran, modern Cumhuriyetin ve laikliğin kurucu iradesi olarak her türlü zorluğa ve engele karşın dimdik ayakta duran tüm Cumhuriyet Halk Partili dava arkadaşlarıma bu vesile Ortaca’dan selam ve saygılarımı iletiyorum. Yeni Bir Ortaca İdeali’ni birlikte gerçekleştirmek adına desteklerinizi bekliyorum”

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.