Mazeret yok, başarı var…

0
475

Mazeret yok, başarı var…

İlk kez katıldığı Rafting Türkiye Şampiyonalarında, başka kulüplerden emanet aldıkları botla şampiyon olan Dalaman Sarsala Gençlik ve Spor Kulübü Rafting takımı yardımseverlerin gönderdiği ekipmanlarla Dalaman çayında antrenmanlarını sürdürüyor.

Dalaman Sarsala Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı ve Beden Eğitimi Öğretmeni Saniye Uyar Kırık gözetiminde çalışan Rafting takımının antrenmanını Dalaman Rafting Extreme Sporları İşletmecisi ve tecrübeli rafting rehberi Fethi Keskin de izledi. Genç sporcularla kürek çeken Fatih Keskin, önemli taktikler verdi.

-Usta raftingciden tam not

Dalaman çayında adrenalin tutkunlarına yıllardır rafting yaptırdıklarını, bundan sonrada buranın sporla da anılır olacağını ifade eden Dalaman Rafting Extreme Sporları İşletmecisi ve tecrübeli rafting rehberi Fethi Keskin, “Dalaman Sarsala Gençlik ve Spor Kulübü Rafting takımında takım ruhu müthiş. Genç kardeşlerimiz geleceğin Raftingcileri. Başta kulübümüzün başkanı yöneticileri ve tüm sporcularımızı özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum ve başarılar diliyorum. Kısa zamanda büyük başarılara imza attılar. Bölgemizi rafting sporunda hem hak ettiği yere getirecekler, hem de daha büyük başarılara imza atacaklar. Bizler de edindiğimiz tecrübeleri genç kardeşlerimizle paylaşarak katkı sağlayacağız. Kardeşlerimizin başarılarından mutluluk duyuyoruz. Dalaman çayında yıllardır rafting yapılması, kısa süre önce yapılan ve ilk olmasına rağmen çok büyük başarıya imza atılan Türkiye şampiyonasına ev sahipliği ve sporcularımızın elde ettikleri başarı bölgemizin rafting sporunda başarılı olacağının en büyük göstergesidir” dedi.

-Önemli olan ekipman ve kondüsyon

Fatih Keskin, “Rafting sporunu yarışlara katılarak yapmak farklı, hobi olarak yapmak farklı. Ama ikisinin de olmazsa olmazı ekipman ve kondüsyon. Genç kardeşlerimizin azim ve kondüsyonları var. En büyük eksikliklerinin ekipman olduğunu görüyoruz. Katıldıkları ilk yarışlarda emanet botla aldıkları dereceler azimlerini gösteriyor. Örneğin şu anda Dalaman çayının soğuk sularında antrenmanlarını yapıyorlar. Buradan üzerindeki kıyafetleri değiştirmeden evlerine dönüyorlar. Soyunma, duş alma kabinleri yok. Malzeme koyacakları yerleri yok. Artık bu spor bölgemizde gelişme gösteriyor. Daha da gelişecek. Buraya küçük de olsa bir tesis şart. Yapılacak yardımlarla bu eksiklikler de giderilirse daha rahat çalışabilirler” diye konuştu.

Dalaman Sarsala Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı ve Beden Eğitimi Öğretmeni Saniye Uyar Kırık, ise çalışmaların aralıksız devam ettiğini ifade etti.

Kırık, “Bazı ekipmanlarımız eksikti, yardımsever dostlarımız destek verdi. Bugün de tecrübeli rafting rehberimiz antremanları izleyerek bizlere taktikler verdi. Fethi Keskin’e verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

-Dalaman Çayı

Burdur’a bağlı Dirmil yakınlarındaki Kocaş dağından doğan, antik ismi İndos olan Dalaman çayı Ortaca-Dalaman arasında yer alır. Toplam uzunluğu 229 kilometredir. Batı Toroslar’ın Göktepe ve Yaylacık dağlarından inen kolların birleşmesiyle büyüyen çay, dar ve derin bir vadi içinde akarak, Ortaca’nın 8 km. güneyinden denize dökülür.

Doğal kireçtaşı ile beslenen berrak bir görüntüsü olan çay her zaman ılık ve turkuaz mavisi rengindedir.

-Türkiye´nin en iyi rafting rotası Dalaman’da

Dalaman Çayı Rafting parkurunda günübirlik yapılan turlar doğal güzellikler altında yaklaşık 3 saat sürüyor. Dalaman Çayı parkuru dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, düşüşleri, dalgaları ve doğal güzellikleri ile adrenalin seven yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor. Dalaman Çayı Rafting parkurunun zorluk derecesi 3 ve 4 olarak nitelendiriliyor.

-Rafting parkurunun zorluk dereceleri

Derece 1: Çok basit akıntıya sahiptir. Küçük kolay geçişler için uygundur.

Derece 2: Akıntı azdır; düzenli bir akışa sahiptir. Küçük kayalar ve dalgalar vardır, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişlidir.

Derece 3: Orta zorluktadır. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlıdır.

Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler vardır. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güçtür. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıftır.

Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler vardır. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkurdur.

Derece 6: Nehrin metrelerce yukarıdan dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftginciler için bile zor ya da imkansız olan sınıftır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.