Marketlerdeki fiyatlara aldanıp erken hasat yapmayın

0
704
Marketlerdeki fiyatlara aldanıp erken hasat yapmayın

Marketlerdeki fiyatlara

aldanıp erken hasat yapmayın

Dalaman’da limon üreticilerine ve tüccarlara marketlerde limon fiyatlarının yüksek olduğuna aldanarak erken hasat yapmayın uyarısı yapıldı.

İlçedeki üreticilerle birlikte limon bahçelerini gezen Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, bölgenin önemli kısmında üretilen limonların ihraç edildiğini, limon bahçelerinde yapılan kontrollerde meyvelerin hasat olgunluğuna gelmediğini söyledi.
Üreticiler 1 lira civarında sattıkları ürünün marketlerde 10 liraya kadar alıcı bulmasının da üreticiye hiçbir katkısı olmadığını dile getirdiler.


-Bahçede 1 lira, markette 10 lira
Çiftçi Halidun Yılmaz, “1 lira 80 kuruşa mal ettiğimiz limonu 1 lira 10 kuruşa verdik. Zaman zaman tüccarlar ucuza aldığı gibi, piyasa sıkıntılı oldu, zarar ettim diyerek fiyatı aşağı çekme durumları da oluyor. Bunda da çiftçinin yapacağı çok fazla şey olmuyor. Çünkü sözleşmeler tamamen tüccarın lehine oluyor. Marketlerde bizim ürettiğimiz limonların 10 lira civarında etiketlendiğini görüyoruz. Tabi markette satılanın, çiftçiye bir yansıması yok. İlaç, gübre ve mazot giderlerinin çok fazla olmasından dolayı şu anda çiftçi zor durumdadır. Bu konuda yetkililerimizden yardımcı olmalarını bekliyoruz” diye konuştu.
-Çiftçi Durmuş Bayar, bu yıl limondaki verimin yüksek kalitede olduğunu söyledi. Bayar, “iyi bir sezon oldu, artık son bakımlarını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde de hasat başlayacak” dedi.


Market fiyatlarına aldanıp erken hasat yapmayın
Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, Bölgede yetişen limonun kaliteli ve ihracata yönelik olduğunu söyledi. Üreticileri ve tüccarları şu anda marketlerde satılan limonun fiyatlarını değerlendirerek erken hasat yapılmaması konusunda uyardı.
Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, ”Bölgemizde limonlarımız yetişmeye başladı. Ortalama 15 gün sonra Eylül ortasında hasat zamanı geliyor. Ama bizim buradan çiftçilerimize ve ürünleri alan tüccarlarımıza öncelikli uyarımız lütfen hasatlarını hasat tarihinden önce yapmasınlar. Çünkü bizim Dalaman bölgemizin limonu birinci kalitedir. Dünyada en kaliteli limonlar arasındadır. Erken hasat yaptığımızda limonun kalitesi düşer. Ondan dolayı hasatlarımızı zamanında yapalım erken hasattan kaçınalım. Bir limon meyvesindeki su miktarı en az yüzde 25 seviyesinde olmalı. Tarım Bakanlığımızın da hasada müsaade edeceği tarihler bu yönde. Bu şekilde olduğunda zaten hasat izni çıkıyor” ifadelerini kullandı.


Mazot, ilaç, gübre gibi girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna da değinen Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay “çiftçilerimiz zor şartlar altında üretim yapıyorlar. Bu yıl ki üretimden iyi neticeler bekliyoruz. Allah çiftçilerimizin yardımcıları olsun. Çiftçilerimize Allah bol bereketli kazançlar nasip etsin” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.