Macaristan’ın Heviz şehriyle kardeş olduk.

0
430
Macaristan’ın Heviz şehriyle kardeş olduk.

Macaristan’ın Heviz şehriyle kardeş olduk.

 

 

Fethiye Belediyesi, Macaristan’ın termal turizm kenti olan Heviz Belediyesi ile kardeş şehir oldu. Heviz Belediye Başkanı Papp Gabor ve beraberindeki heyet Fethiye’ye gelerek, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yla birlikte ön protokol imzaladı. Ekonomik gelirleri turizm ağırlıklı olan iki şehrin amacı, kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda işbirliği yaparak, özellikle şehirlere yeni ekonomik gelir kapıları açmak.

Geçtiğimiz günlerde Başkan Saatcı beraberinde Başkan Yardımcısı Mete Atay ile Meclis üyesi Onat Akdu’nun katılımıyla Heviz Belediyesi’nden gelen talep üzerine Macaristan’ın Heviz şehrine giderek ‘kardeş şehir’ projesinin ilk adımını gerçekleştirmişti. Heviz Belediye Başkanı Papp Gabor ile beraberindeki, Heviz Belediye Başkan Yardımcısı Frenc Lukas, Türk-Macar Parlamento Üyesi Hegedüs Tamas Fethiye’ye gelerek, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yla ön protokol imzaladı. 2 gün boyunca Fethiye’de kalacak olan heyet, Fethiye’de birçok STK’ya ziyaret gerçekleştirecek.

 

Fethiye Belediyesi’nde gerçekleşen ön protokol sonrası açıklamalarda bulunan Heviz Belediye Başkanı Popp Gabor, “Her şeyden önce turizmin ve turizmin içerisindeki birkaç ürünün üzerine yoğunlaşmayı düşünüyoruz. İki şehir adına nasıl işbirliği yaparız? Heviz’inde kendisine ait bir havalimanı var. Dalaman’la Heviz’deki havalimanlarımız ile nasıl işbirliği içerisine gireriz? Bunlara çalışacağız. Budapeşte’den sonra Heviz, Macaristan’ın en iyi turizm destinasyonu. Böyle bir şehrin Fethiye gibi bir şehirle protokol imzalaması da, iki ülke arasındaki zaten iyi olan ilişkileri ticari, sosyal ve ekonomik anlamda yansımaları olacağına inanıyoruz. Heviz’de çok ciddi yatırım olanakları var. Türk iş adamlarını Heviz’e yatırım yapmalarını istiyoruz. Biz de bunun maksimum arkasında olacağım” ifadelerini kullandı.

 

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ise, “İnşallah kesin protokolü Heviz’de imzalayacağız. Kardeş şehir ilişkileri karşılıklı gelip gitmelerin dışında ekonomik anlamda şehirlere katkı sağlarsa daha çok anlam ifade ediyor. Macaristan zaten bizim kardeş ülkemiz. 2015 Macaristan içinde doğaya açılma yılı. İnanıyorum ki, ortak değerlerimizi öne çıkararak onlar ve bizler karşılıklı tecrübeler ile Heviz ve Fethiye’mizi çok daha farklı bir boyutta kardeş şehir ilişkilerini götüreceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

 

Gabor, “Saatcı’nın çalışkanlığını da gözlerimizle görmüş olduk”

Heyetlerin karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğu toplantı da, Fethiye Belediyesi’nin 15. Yıl faaliyet filmini izleyen Heviz heyeti, Başkan Saatcı’nın çalışmalarından övgüyle bahsetti. Kendilerinin de hayata geçirmek istedikleri projeleri filmde gördüklerini ifade eden Heviz Belediye Başkanı Popp Gabor, bu konuda da Fethiye’nin Heviz’e faydası olacağını kaydetti.

Fethiye Belediyesi’nin ardından Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’a ziyaret gerçekleştirdi. Heviz Belediye Başkanı Popp Gabor, Fethiye’ye gelmeden Başkan Saatcı’nın ne kadar çalışkan bir belediye başkanı olduğunu duyduklarını söyledi. Fethiye’ye geldiklerinde ise, Saatcı’nın bu çalışkanlığını gözleriyle gördüğünü ifade eden Başkan Popp Gabor, ilişkilerin iki şehir içinde önemli olduğunu kaydetti. Kaymakam Ekrem Çalık ise, bu tür protokollerin önemine değinerek, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın önderliğinde yürütülen çalışmanın amacına ulaşması temennisinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.