Limonda erken hasat uyarısı

0
445
Limonda erken hasat uyarısı

Limonda erken hasat uyarısı

 

Ortaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından limon bahçelerinde yapılan kontrollerde meyvelerin hasat olgunluğuna gelmediğini açıkladı.

 

Ortaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre; Ortaca’da yaklaşık 17 bin dekar alanda 32 bin tonun üzerinde limon üretimi yapılıyor, bunun en önemli kısmının da enterdonat limonlar oluşturuyor.Üretilen limonlar başta Rusya olmak üzere, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.

Ülke genelindeOrtaca’nınilk limon hasadının ve ihracatının yapıldığı yer olması nedeniyle önemli olduğuna dikkat çeken Ortaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, İhracat için limon kesimine ve ihracat zamanına Ekonomi Bakanlığı tarafında oluşturulan komisyonca onay verildiğini, geçmiş yıllara göreenterdonat limonun,  kesim ve ihraç tarihlerinin eylül ayının ortalarından sonra olduğuna dikkat çekildi. Hasat için bu tarihi beklemek gerektiği vurgulandı.

Ortaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan kontrollerde limonda hasat döneminin başlamadığı belirtilerek şu görüşlere yer verildi. “Ortaca, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüteknik elemanları tarafından 10.08.2016 ve 15.08.2016 tarihlerinde ilçemiz sınırları içindeki limon bahçeleri kontrol edilmiş olup, genel olarak ürünlerimizin henüz hasat olgunluğuna gelmediği görülmüştür. Fakat bölgemizde Limonun en erken olgunlaştığı ve limon kesiminin her yıl ilk olarak yapıldığı yer olan Fevziye mahallemizin Bük mevkiinde bulunan bahçelerde yapılan kontrollerde meyvelerin %5-10 oranında hasat olgunluğuna geldiği görülmüştür. Bu bölgede kesim yapacak Firmaların, kesim yapmadan önce İlçe Müdürlüğümüze başvurarak,  Müdürlüğümüzün görüşü alındıktan sonra iç piyasaya yönelik birinci hasadı yapmaları uygun olacaktır. Üreticilerimizin ve firmaların erken hasat konusunda gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.