Köylü’nün tapu sevinci

0
502
Köylü’nün tapu sevinci
HÜSEYİN YAŞAR

Köylü’nün tapu sevinci

Dalaman ilçesinde kaymakamlık binasında düzenlenen törenle 2B başvurusu yapan vatandaşlara tapuları verildi. Hüseyin Yaşar isimli köylü ise Sabunlu köyündeki 2B araziyi annesinin hatırası olarak satın aldı.

Kamuoyunda 2B olarak bilenen “6292 Sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi İle Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkındaki Kanun” gereğince yükümlülüklerini yerine getirenlere tapuları verildi.

Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek tapu dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 2B yasasının temel amacının vatandaş ile devlet arasında uzun süredir devam eden hukuki ihtilafların çözülmesi ve vatandaşın tapularının teslim edilmesi olduğunu kaydetti. Şimşek, “2B kapsamında güncelleme ve kadastro çalışmaları tamamlanan 14 köyü kapsayan 4 bin 700 adet taşınmaz ve bu taşınmazlarda da yaklaşık 5 bin 900 vatandaşımız kullanıcı durumdadır. Son başvuru tarihine kadar 5 bin 241 kullanıcı satın almak üzere müracatta bulunmuşlardır. Bütün vatandaşlarımıza tapularının hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Muğla Defterdar Yardımcısı Ahmet Sümer ise, “2B arazilerinin satışı ile, tarım arazilerinin de satılarak ekonomiye kazandırılması ve orman köylerinin desteklenmesiyle ilgili kanun uyarınca yapılan çalışmalar sonucunda, vatandaşlarımızın tapularını verme aşamasına geldik. Tapularını alacak olan arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Hüseyin Yaşar isimli tapu sahibi “2B arazimiz anadan kalma, 400 metrekare 2B’yi 300 liraya aldım. Ev de yapmıyorum, satmıyorum da. Çünkü annem 1946 yılında ben 4 yaşında iken öldü. Sabunlu köyündeki tarlayı daha 3-4 yıl önce tanıdım. Benim doğum yerim orası, Şimdi annemin hatırası olduğu için aldım, anne hatırası olarak bu yeri hiç bir zaman için satamam” dedi.

Törende yapılan konuşmaların ardından Dalaman Kaymakamı Yılmaz Şimşek, Muğla Defterdar Yardımcısı Ahmet Sümer ve ilgili daire amirleri tarafından hak sahiplerine tapuları verildi.

Ömer kundakçı

Güngör Çoban

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.