Köylülere Peynir kursu

0
193
Köylülere Peynir kursu

Köylülere Peynir kursu

Dalaman’a bağlı Gürköy köyünde Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürlüğü, Dalaman  ilçe Müdürlüğü ve Gür köy Tarım  Merkezi  Danışmanı işbirliği ile köylülere “beyaz peynir” kursu düzenlendi. 

Tekniğe uygun beyaz peynir yapımının ilgi çektiğini belirten Dalaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ergün Akdeniz yaptığı açıklamada, Gürköylü hanımların beyaz peyniri çok önemsediklerini, beyaz peyniri yapmak için zaman zaman denediklerini ama çok da memnun kalmadıklarını söyledi.

Akdeniz “Beyaz peynir uygulamasının yanısıra, gıdaların derin dondurucularda muhafaza edilmesi, iyotlu tuz kullanımı hakkında da bilgiler verildi. Çalışmadan memnun kaldıklarını söyleyen hanımlar başka konularda yine uygulamalı eğitimler istediklerini bildirdiler” dedi.

*Beyaz Peynir Yapımı

Sağlıklı hayvanlardan temiz şartlar altında sağılmış sütler alınır. Süt, temiz süzme bezinden süzülür. Peynir yapılacak süt önce pastörize edilir. Sütün pastörizasyonu ya 65°C’a kadar ısıtılıp bu sıcaklıkta 30 dakika bekletilerek yada 72-75°C’da 15-20 saniye bekletilerek yapılır.Süt daha sonra benmari usulü mayalama sıcaklığı olan 30-32°C’ye kadar hızlı bir şekilde soğutulur. Eğer istenirse pıhtının süzülmesini ve peynirin olgunlaştırılmasını hızlandırmak için 10 litre süte bir tatlı kaşığı veya iki çay kaşığı yoğurt ilave edilebilir. İlave edilecek yoğurdun peynir sütüne daha iyi karışmasını sağlamak için yoğurdun bir miktar sütle karıştırılarak,peynir sütüne ilave edilmelidir.Eğer yoğurt ilave edilirse sütün olgunlaşması için 10-15 dakika beklenir.Ticari peynir mayalarından 10 Litre süt için maya kapağı ile 1,5 kapak maya,iki üç katı su ile karıştırılarak süte eklenir ve iyice karıştırılır. Mayalanan sütün üzeri örtülerek 1,5-2 saat pıhtılaşması için beklenir. Süre sonunda elde edilen pıhtı kesme şeker büyüklüğünde karelere kesilir. Pıhtı kesilirken yavaş karıştırılmalı ve fazla parçalanmamasına dikkat edilmelidir. Ufak parçalara bölünen pıhtı suyunu vermeye başlayınca süzme bezlerine veya torbalarına konur. 30 dakika kadar sonra torba açılarak telemenin kenarları çatlatılır ve torbanın ağzı iyice sıkılarak düz zeminde baskıya alınır (10 kg süt için 2-3 kg ağırlık konulur). 2–3 saat baskıda bekletilen peynir dilimlenir. Dilimlenen peynirler iri tuzla tuzlanarak bir gece bekletilir. Sertleşen peynirler kavanozlara dizilir. Üzerini örtecek şekilde salamura konur.

*Peynir Salamurasının Hazırlanması:

20 bardak suya 2 bardak iri tuz katılarak kaynatılıp soğutulmasıyla elde edilir. Salamuraya konulan peynir serin yerlerde veya buzdolabında saklanır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.