Köyceğiz’in klasiği “Noel pazarı”

0
1397

Köyceğiz’in klasiği “Noel pazarı”

Köyceğiz’de 7 yıldır, aralık ayı içerisinde yapılan “Köyceğiz Noel pazarı” Türkiye’de kurulan Noel Pazarları içerisinde en büyüğü olarak ilgi görüyor.

Bu yıl rekor bir katılımın olduğu Noel Pazarı için 1000 stantlık bir alan ayrıldı. Etkinlik boyunca Köyceğiz adeta panayır alanına döndü.

İlçe esnafının da memnun olduğu kış aylarının en büyük etkinlik ve festivalinde Köyceğiz’e çevre il ve ilçelerden turlar düzenleniyor.

Noel pazarında çeşitli eğlenceler ve aktivitelerin yanı sıra Noel Baba ve Ana için hazırlanan Noel çadırında ziyaretçiler fotoğraf ve selfi çekimleri yapıyor.

Bu yıl düzenlenen Noel pazarını yaklaşık 20 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Köyceğiz Belediyesinin yaptığı ve birçok sivil toplum kuruluşunda beraberinde okul aile birlikleri, siyasi parti kadın kolları, Göç İdaresi ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve bölgede bulunan yerli ve yabancılar katıldı.

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Köyceğiz ve çevre ilçelerde yaşayan yerleşik yabancıların inancına göre, aktif derneklerin işbirliğiyle kurulan geleneksel Noel pazarı ile alışveriş imkanı sunduklarını söyledi.

Anadolu topraklarının, öteden beri çatışmadan, zulümden, savaştan ve baskıdan kaçan herkesin sığındığı korunaklı bir liman olduğuna dikkati çeken Ceylan, “Düşünce, inanç ve temel insan haklarına saygıyı esas alan kadim geleneğimizin mensupları olarak bizler, coğrafyamızda farklı dinlerin ve kültürlerin mevcudiyetini günümüzde de kıymetli bir zenginlik olarak telakki ediyoruz. Farklı mezhep, gelenek ve kiliselere mensup Hristiyan vatandaşlarımızın, kendi inançları doğrultusunda kutladıkları Noel yortularının, ülkemizdeki dayanışma ikliminin gelişmesine vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Muğla Yabancılar Derneği Başkanı Halil Karanfiloğlu ise etkinliğin bu yıl yedincisini düzenlediklerini kaydetti.

Bu yıl bin stant ile Türkiye’nin en büyük Noel Pazarı’nı Köyceğiz’de kurduklarını dile getiren Karanfiloğlu, “Yaklaşık 2 bin kişi, bin stant kurdu. Havanın da güzel olması sebebiyle Köyceğiz dolup taşıyor. Bütün il ve ilçelerden katılım oldu. Birçok yerden Noel Pazarı için turlar düzenleniyor. Bu turlar sayesinde Köyceğiz kış aylarında büyük bir turizm potansiyeline kavuşuyor. Her yıl geleneksel olarak Köyceğiz Belediyesi ile birlikte bu etkinliği yapıyoruz.” diye konuştu.

Karanfiloğlu, Köyceğiz’de 150 hanede yabancıların yaşadığına vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Muğla’da 15 bin yabancı yaşıyor. Stant açanların birçoğu yerleşik yabancı. Kendi inançlarına göre çeşitli hediyelikler, yiyecek ve içecekleri stantlarda satışa sunuyorlar. Noel pazarıyla bu hoşgörü ikliminin Köyceğiz’de var olduğunu gösteriyoruz. Bu aynı zamanda sosyal bir proje. Yerleşik yabancıların, yerli halkla buluşmasını sağlıyoruz.”

-Köyceğiz’in klasiği oldu

Köyceğiz Noel pazarına katılan yerli ve yabancı konuklar organizasyona tam not vererek, 7 yıldır yapılan Köyceğiz Noel pazarının kendileri için klasik olduğunu, her yıl bu etkinliği iple çektiklerini söylediler.

-Gillan Kazancı, “22 yıldan beri Türkiye’de yaşıyorum. Marmaris’ten geldik. Çok hoş, iyi bir yerde süper Pazar var burada. Çok beğeniyoruz, 7 sene önce ilk noel pazarı için ilk buraya geldik. Harika, çok mutluyum. Köyceğiz bizim için klasik oldu”

-Temsili noel baba Mehmet Çakıcılar, “Çocukları sevindirmek için Noel baba oldum çok mutluyum, çocukların mutlu olmasını çok istiyorum. Onların mutluluğu benim mutluluğumdur”

-Avukat Haluk Deleman, “Datça’dan geldim, biraz eğlenelim, hep birlikte sevinelim. Herkese mutlu sağlıklı yeni yıl diliyorum”

-Margaret Burton ,“Uzun zamandır Türkiye’de yaşıyorum. 7 yıldır etkinliklere katılıyorum. Köyceğiz’i çok seviyorum”

-John Viscers “Köyceğiz’de yaşıyorum. Bu yedinci Noel pazarı ve çok renkli çok güzel. Herkes heyecanlı çünkü farklı kültürleri görüyorlar. Herkes çok güzel eğleniyorlar. İnşallah 10 sene daha yapacağız. Bütün dünyaya, Noel ve yeni yılın kutlu olmasını diliyorum”

-Erdal Aydın “Köyceğiz özellikle yabancılar derneğinin pazarı olduğu için tercih ediyorum. Yeni yıl dolayısıyla da Noel pazarı olarak buradayız. Türkiye’nin en güzel pazarlarından Noel pazarı olarak şu anda iyi”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.