Köyceğiz’de “Temiz Çevrem” etkinliği

0
504

Köyceğiz’de “Temiz Çevrem” etkinliği

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile  (Anadoku) Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatifi destekleriyle Köyceğiz’de “Temiz Çevrem” temasıyla çevre temizliği etkinliği düzenlendi.

Köyceğiz Kaymakamlığı, Köyceğiz Belediye Başkanlığı’nın destek verdiği etkinliğe kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları da katıldı.

Köyceğiz Cumhuriyet meydanında toplanan öğrenciler ve vatandaşlara etkinlik öncesi bilgilendirme yapıldı. Etkinliğe katılacak olanlara eldiven ve çöp poşetleri dağıtıldı.

Temiz Çevrem etkinliğine Köyceğiz Kordondan başlayarak katılanlar, Delta plajı ve Kulak mesire alanına ulaştı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tür ve Habitatlar Koruma müdürlüğü görevlisi Mehmet Ateş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte ANADOKU’nun yürüttüğü Yeşil Bereli projesi olduğunu söyledi.

Mehmet Ateş, “Bu proje kapsamında Köyceğiz kordon ve delta plajı olarak bildiğimiz bölgelerde temizlik çalışması faaliyeti yaparak başlangıç sağladık. Projenin amacı sadece çöp toplamak değil.  İnsanlara çöp atmamayı ve bu çöplerin doğaya zarar verdiğini anlatmak amacıyla yapılmış bir projedir” dedi.

Projenin İzmir Çeşme, Datça, Bozburun, Köyceğiz, Dalyan, Kaş, Finike ve Mersin Göksun bölgelerinde gerçekleştirildiğini ifade eden Mehmet Ateş, tür ve habitatlar bulunan, nesli tükenmekte olan hayvanları koruma amaçlı olarak tüm arazileri kontrol ettiklerini belirtti.

Ateş, “Her gün Köyceğiz ve Dalyan’ı karış karış dolaşarak çöpler, katı atık dediğimiz moloz ve hafriyat atıklarını kontrol sağlayarak geçmektedir. Çevrede en çok, izmaritler, molozlar, bildiğiniz gibi hafriyat atıkları ve bu hafriyat atıkları haricinde de bulunan pet şişeler, cam şişeler özellikle kanallara atılan cam şişeler atık sorunu olarak çok fazla görünmektedir. Bilindiği üzere poşetler, 100 yılda fosilleşme oranı olduğu için doğada zor yok oluyor. Bunun için insanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Poşetleri yere, doğaya değil de belirlenen çöp kovalarına, çöp konteynırlarına atması daha iyi olacaktır” diye konuştu

-Öğrencilerden çevre mesajı

-Sude Ateş, “Aslında Köyceğiz’imiz çok temiz ama insanlara farkındalık olsun diye bu etkinliğe katıldık. Özellikle topladığımız çöplerde sigara izmaritleri, alkol şişeleri atıkları gördük. Bence bunları insanların içmemesi ve atmaması gereken şeyler”

Mehmet Ünlü, “okulumuzla birlikte çevre temizlik projesi yaptık. Sahili temizledik, yerdeki sigara izmaritlerini, alkol şişelerini temizledik. Okulumuzun katıldığı bir projeydi. Çevremizi temiz tutalım, çevreyi kirletmeyelim”

Tümer Turuç, “Köyceğiz güzel bir yer, doğayla iç içeyiz. Çevremiz bize emanet temiz tutalım, bu güzellikleri korumak lazım”

ÖMER KUNDAKÇI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.