“Köyceğiz’de Eğitimin Dünü ve Bugünü”

0
439
“Köyceğiz’de Eğitimin Dünü ve Bugünü”

“Köyceğiz’de Eğitimin Dünü ve Bugünü”

‘’Köyceğiz’de eğitimin dünü ve bugünü’’ adlı eğitim tarihi türündeki kitabın imza günü Köyceğiz’de gerçekleştirildi.

Kitaba konu olan Köy Enstitülü öğretmelerinde katılımı ile gerçekleştirilen imza gününde yazarlar, Günür Karaağaç ve Ertuğrul Baylan kitaplarını imzaladı.

İki eğitimci Karaağaç ve Baylan hazırladıkları “Köyceğiz’de eğitimin dünü ve bugünü” adlı eğitim tarihi kitabı ile Cumhuriyetle başlayan laik ve bilimsel eğitimin bir ilçedeki aşamalarını, hem yazıları ile hem de fotoğraflar ile anlattı.

Araştırmacı-yazar Günür Karaağaç kitapta, Köyceğiz’in yanı sıra Ortaca ve Dalaman ilçelerindeki okullaşmayı, eğitimdeki aşamaları konu ettiklerini belirterek, Atatürk’ün yapmış olduğu eğitim devrimine ışık tutmaya çalıştıklarını ifade etti.

Karaağaç; “Eserimiz 1897 yılından 2015 yılına kadar, Köyceğiz başta olmak üzere Ortaca ve Dalaman’ı kapsayacak şekilde 3 ilçedeki okullaşmayı, eğitimdeki aşamaları konu etmektedir.  Tabi diğer iki ilçe Köyceğiz’den ayrıldığı için biz Köyceğiz başlığını kullanmak durumunda kaldık. Kitabımızda eğitime ait belgeleri, fotoğrafları, konuşmaları topladık. Hayatta olan öğretmenleri dinledik. Amacımız eğitim tarihine katkıda bulunmak. Atatürk’ün yapmış olduğu eğitim devriminin 3 ilçedeki yansımalarını, yankılarını, sesini ve ışığını okuyucu ile paylaşmak” diye konuştu.

Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yaşam mücadelesi veren öğretmenlerin dünü ve bugünü arasında bir kıyaslama yapılmasını sağladıklarını ifade eden eğitimci Ertuğrul Baylan ise; “Günür öğretmen ile kitabın hazırlık safhasında bir çok kaynak kişiye ulaştık. Bin civarında fotoğraf ve yüz civarında kaynak kişi ile görüştük. Eğitimde çağdaş yaklaşımın üzerinde durduk. Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda yaşam mücadelesi sergileyen öğretmenlerimizin, dünü ve bugünü arasında kıyaslama yapılmasını sağladık. Gelecek öğretmenlerimize de mesaj olacak güzel bir çalışma oldu. Kitabın hazırlık aşamasında çok sürprizler ile karşılaştık, unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi, öğretmenlerimizi gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. İyi bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Artık takdir okuyucularımıza ait” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.