Köyceğiz’de Başpehlivan İsmail Balaban

0
107
Köyceğiz’de Başpehlivan İsmail Balaban

Köyceğiz’de Başpehlivan İsmail Balaban

OMR_0147 DSC_0295

 

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Köyceğiz Geleneksel Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı İsmail Balaban kazandı.

 

Köyceğiz Belediyesi tarafından Toparlar Mahallesi’ndeki Kazancı Mesire alanında düzenlenen güreşlere, 13 kategoride 300 güreşçi katıldı.

Güreşlerde 22 kişiden oluşan hakem heyeti görev yaptı. Muğla Valisi Amir Çiçek, geçtiğimiz hafta güreş sahasında geçirdiği kalp krizi sonucu babasını kaybeden Kırkpınar başpehlivanlarından Mehmet Yeşil Yeşil’e ve güreş ağası Salih Birinci’ye altın kemer taktı. Yeşil, Köyceğiz’de üst üste 3 defa başpehlivan olmuştu.

Başpehlivanlık için İsmail Balaban ile İsmail Koç mücadele etti. Rakibini yenen Balaban, başpehlivanlığı kazandı. Güreş ağası ise 60 bin lira ile Salih Birinci oldu.

Başpehlivan İsmail Balaban, “öncelikle Köyceğiz Belediye Başkanımıza böyle güzel bir organizasyonu düzenlediği için çok teşekkür ediyorum. Seyirci atmosferi olarak da çok güzeldi. Sabahtan akşama kadar bizleri destekledi. Burada birinci olduğum için çok mutluyum. Üst üste birinci olarak altın kemer almak istiyorum” dedi.

Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, güreşlere gösterilen yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Kamil Ceylan, “dördüncüsünü yaptığımız güreşlerimiz 300’ün üzerinde sporcu katıldı. 32 başpehlivanımız var. Güreşler bizim için çok önemli, spora büyük önem veriyoruz. İleriki yıllarda Köyceğiz’den Türkiye şampiyonu, dünya şampiyonu, balkan şampiyonu, Avrupa şampiyonu yetişeceği kanaatindeyim. Köyceğiz, Türkiye’de güreşlerde ses getirecek bir ilçe olacak” diye konuştu.

Ata sporu yağlı güreşe çok önem verdiklerini belirten Muğla Valisi Amir Çiçek, “çok değerli güreşçilerimiz burada, bu er meydanları bizim geçmişten gelen geleneğimiz ile yiğit pehlivanlarımızın güreştikleri yerdir. Yiğitlerin olduğu ülkede her şey güçlüdür. Biz her zaman bu yiğitlerimizin yanında olduk olmaya da devam edeceğiz. 7’den 70’e herkesin burada olmasından mutluluk duydum”

Dereceye giren sporcuların madalyaları düzenlenen törenle verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.