Köyceğiz’de 2B eylemi

0
350
Köyceğiz’de 2B eylemi

Köyceğiz’de 2B eylemi

Köyceğiz’e bağlı Zeytinalanı köyünde 2B rayiç bedellerini yüksek bulan köylüler yürüyüş yaparak eylem yaptı. Eyleme Köyceğiz ve Ortaca ilçelerinden gelen yaklaşık 1000 kişi katıldı.

Zeytinalanı köyü mevkisinden yola çıkan köylüler Köyceğiz-Muğla karayolunda kendilerine ayrılan bölümde trafiği aksatmadan slogan atarak yaklaşık 1 kilometre yürüdü. Yürüyüş sırasında Jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı.

Davul zurna eşliğinde yürüyüşe katılanlar, “Toprakta bizim, Bayrakta bizim”, “Üretmeyen toplumlar köleleşir”, “Rayiç bedeli değil, haraç bedeli”, “Su bizim, toprak bizim, bu ülke bizim”, “2B rayiç bedeli köylünün ölüm fermanıdır” sloganları attılar.

Yürüyüşe Köyceğiz Belediye başkanı Salih Erbay, Muğla belediye başkanı Dr. Osman Gürün, Beyobası belediye başkanı Besim Özbek, CHP İl başkanı Mustafa Öztürk, TEMA Fethiye temsilcisi Oktay Tirli, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Eyleme katılan Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, köylülerden seslerini demokratik yollardan, yol kapatmadan, kavga etmeden duyurmalarını istedi.

Kendisinin de 2B mağduru olduğunu söyleyen Erbay, “Burada sesimizi duyurmak için Antalya’da olduğu gibi yol kapatmayacağız, jandarmayla arbede yaşamayacağız. Biz kendimize ayrılan alanda sesimizi duyurmak için davul ve zurna eşliğinde yürüyerek demokratik hakkımızı arayacağız” dedi.

Erbay Yuvarlakçay’da yapılması planlanan HES barajının eylemlerle durdurulduğunu da sözlerine ekledi.

Zeytinalanı köyünde yaşayan 100 yaşındaki Hörü Cığırgan“toprağımızı elimizden alacaklar” diyerek gözyaşı döktü.

Yürüyüş öncesi 2B hak sahipleri adına Mehmet Ali Acet tarafından basın açıklaması okundu.

Acet basın açıklamasında “2B uygulaması ile kendi toprağımız tekrar bize satılmak isteniyor. Biz bu topraklarda doğduk, atamız bu topraklarda yatıyor. Mezar taşlarına bir baksınlar. Biz bu toprağı eşip üreten köylüler, toprağımızdan edilip şehirlerde köle olmak istemiyoruz. Biz kendi toprağımızda işgalci değiliz, ormanları kesip yerine yerleşmedik, resmi kayıtlara bir baksınlar. Bu topraklar yüzyıllardır bizim, sürüp eken cennet yapan biziz. Rayiç bedel piyasanın da üzerinde belirlendi, isyanımız buna bizim. Rayiç bedel diye keyfi bedel belirlendi. Bugün hala yürürlükte olan emlak değerleri kabul edilsin. Resmi kurumlarca belirtilen emlak değeri üzerinden satış yapılsın. Bu toprağın ilk sahipleri biziz, son sahipleri de biz olacağız” dedi.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.