Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında turizm tedbirleri

0
576
Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında turizm tedbirleri

Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında turizm tedbirleri

Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarında çalışacak taşıma araçları yönetmeliği bilgilendirme toplantısı Tekne ve Turizm işletmecilerinin katılımıyla Dalyan belediyesine ait çok amaçlı toplantı salonunda yapıldı.

Yapılan toplantıda  yönetmeliğin amacının, Köyceğiz Gölü ve Dalyan Kanallarında, bölgenin ekolojik değerlerinin korunması, çevre kirlenmelerini ve bozulmalarını önlemek, bu sularda seyredecek her türlü aracın teknik özelliklerinin belirlenmesi ve araç trafiğinin düzenlenmesi olduğu vurgulandı.

Toplantıya katılan işletmecilerden yaşanan sıkıntılar doğrultusunda görüşler yansıtıldı. Yaşanan sıkıntıların büyük ölçüde 1992 yılında hazırlanan yönetmelikten kaynaklandığı ve bu yönetmeliğin Köyceğiz gölü ve Dalyan kanallarının gözden geçirilerek yeniden hazırlanması gerketiği dile getirildi.

Kaymakam Hüseyin Yılmaz yapılacak olan çalışmalarda hedeflerinin turizmde kalite olduğunu söyledi. Amaçlarının ceza kesmek olmadığını ifade eden Yılmaz “elimizde bir yönetmenlik var ve bu yönetmenlik uygulanıyor. Yönetmelikte olabilecek ve olması gereken değişiklikleri projelerle birlikte ilgili yerlerere iletebiliriz” dedi. Kaymakam Yılmaz hanutçuluğun önlenmesi konusunda da gerekli hassasiyetin gösterileceğini sözlerine ekledi.

Diğer taraftan, beldede hanutçuluğun önlenmesi amacıyla Dalyan Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından Dalyan-Ortaca yolu güzergahı, Dalyan-Gökbel köyü güzergahı, Dalyan Dörtyol döner mevkisi ile Bot Komutanlığı yolu güzergahında sivil jandarma personeli görevlendirilecek ve kamera çekimi yaparakilgili mevzuat gereği gerekli tahkikat yapılacak.

Toplantıya Ortaca Kaymakamı Hüseyin Yılmaz, Garnizon Komutanı J. Kd. Üstğm. İbrahim Güner, Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı,Ortaca Belediye Başkan Vekili Cemil Durak, tur teknesi kaptan ve  sahiplerinin yanı sıra turizm işletmecileri katıldı.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.