Köy Enstitülerinin 73. yıldönümü

0
616
Köy Enstitülerinin 73. yıldönümü

Köy Enstitülerinin 73. yıldönümü 

Köy Enstitülerinin 73. yıldönümü nedeniyle Muğla, Köyceğiz ve Ortaca’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. Muğla, Köyceğiz ve Ortaca’daki Köy Enstitülerini anma gününde Köy Enstitülü Öğretmenlere çeşitli ödüller verildi. Muğla Kent Konseyi, Köy Enstitülüleri anma ve şiir dinletisi etkinliği düzenledi. 

-Görüşler

Etkinliklerde verilen mesajlarda köy enstitülerinin önemine vurgu yapıldı.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik: “Köy Enstitüleri ve buradan yetişen öğretmenler ülkemiz için önemli” 

Köy Enstitülü öğretmenlerden Suphi Tuncer: “Her şey iktidara gelmekten geçer. Bu anma ve toplantılar güzel fakat yeterli değil. Yarın çağdaş, demokrat, devrimci bir idare başa geldiğinde Kent Enstitüleri açılabilir. Yeter ki; “Eğitim Üretim içindir ilkesi kabul edilsin. Bu gün Türkiye bir çıkmazın içindeyse tek nedeni Köy Enstitülerinin kapatılmasıdır. Tam Bağımsız Türkiye‘nin yolu bilimsel ve üretici eğitimden geçer” 

Nedim Can: “Köy Enstitülerinin etkinliklerini genişletmeliyiz. Bu gün burada tüm emekli öğretmenlerin olmasını isterdim” 

Eğitim Sen Ortaca temsilcisi Hamit Taka: “4+4+4 eğitim sistemiyle bilimsel eğitimin yolları kesilmiştir” 

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Ortaca İlçe Temsilcisi Asım Güneş: “Köy Enstitüleri Cumhuriyetimizin eğitimde devrim anlayışının en somut örneğidir“ 

ADD Ortaca Şube başkanı Günür Karaağaç: ”Köy Enstitülerini anmak bir nostalji değildir. Bu günlerde Köy Enstitülerin işleyişini öğreniyor gelecekte bu mirasımızdan nasıl yararlanacağımızın koşullarını netleştiriyoruz” 

ADD Dalaman Şube Başkanı Seferiye Pişmiş: ”Köy Enstitüleri, Türk Milli Eğitiminin temel taşıdır. 1940 yılında açılan Köy Enstitüleri memleketin kalkınması ve feodalizmin yok edilmesi için açıldı. Ne yazık ki,  Köy Enstitüleri 1948 de kapatılırken 1954 de son mezunlarını verdiler” 

Etkinliklere Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Ortaca belediye başkanı Hasan Karaçelik, Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla Şubesi başkanı Burak Erbay, ADD Ortaca Şube başkanı Günür Karaağaç, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ünal Türkeş, Ortaca Belediye başkan vekili Cemil Durak, CHP  Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya ve OFAD Başkanı Bayram Avcı, CHP ve MHP  Dalaman ilçe örgütleri, Dalaman İl Genel Meclisi Üyesi Muhammet Şaşmaz, MEB emekli başmüfettişlerinden Yadigar Sarı ve emekli öğretmenler katıldı.

Ömer KUNDAKÇI

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.