Kimsenin aklına 112 gelmemiş…

0
1048

Kimsenin aklına 112 gelmemiş…

Yaklaşık 4 saat Ortaca Devlet Hastanesinin duvarının dibinde baygın vaziyette yatan vatandaşın hastaneye kaldırılması için kimsenin aklına 112’yi aramak gelmemiş.

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, olayın yaşandığı gün onlarca kişinin olaya şahit olduğu ancak hiç kimsenin 112’yi aramadığı ortaya çıktı.

Ortaca Devlet Hastanesi acil servisine kolonya içtiği gerekçesiyle tedavi için getirilen, taburcu edildikten bir süre sonra fenalaşarak karga tulumba tekrar getirildiği hastanede yaşamını yitiren Uğur Özdemir’in ölümünde ihmal olup olmadığının belirlenmesi için soruşturma sürüyor.

Olayın duyulmasının ardından Muğla Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Muğla Kamu Hastaneler Birliği ve diğer ilgili kurumlar tarafından inceleme başlatıldı. Uğur Özdemir’in, alkol komasında olmasına rağmen tedavi için servise alınması, daha donanımlı bir hastaneye neden sevkinin yapılmadığı araştırılıyor.

Uğur Özdemir’in baygın halde yattığı yere kamyonetle almaya giden Ortaca Belediyesi Zabıta ekipleri vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine, 112 veya sağlık ekiplerine haber vereceklerine Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ortaca ofisini arayarak yardım istediler. Ofis görevlileri ise, 112 veya hastanenin yakınında olduğu için hastaneden destek alabileceklerini söyledi.

-112’ye çağrı yok…

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, 112’ye herhangi bir çağrının yapılmadığı belirlendi.

Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Araştırma sonucunda; 31.10.2017 tarihi saat 07:50’de Komuta Kontrol Merkezi ‘ne gelen çağrıda vatandaşın, Ortaca Merkez Cami şadırvanı önünde, şadırvan çukuru içinde yatan kriz geçiren bir kişinin olduğunu söyleyerek ambulans talebinde bulunduğu, Komuta Kontrol Merkezi tarafından bölge ambulansı olan Ortaca 1 Nolu ASHİ’nin saat 07:51’de görevlendirildiği, Ortaca 1 Nolu ASHİ ekibinin saat 07:55’te olay yerine ulaştığı, daha sonra Ortaca 1 Nolu ASHİ ekibinin Uğur ÖZDEMİR isimli (45 yaş erkek ) sarı kodlu hastayı saat 08:02’de olay yerinden alarak hastane çıkış yaptığı, saat 08:04’te Ortaca Devlet Hastanesi’ ne ulaştığı ve saat 08:15’te hastaneden ayrıldığı incelenen kayıtlarda görülmektedir. Ayrıca; 31.10.2017 tarihi saat 08:15-15:00 arası incelenen ses kayıtlarında, Ortaca Devlet Hastanesi önünde yerde yatan şahıs ihbarı ile ilgili Komuta Kontrol Merkezine herhangi bir çağrının gelmediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak; 112 Komuta Kontrol Merkezi’nin konu ile ilgili herhangi bir ihmal ve kusurunun olmadığı mütalaa edilmiştir” denildi.

-Olay-

45 yaşındaki Uğur Özdemir, kolonya içtiği gerekçesiyle yaklaşık 20 gün önce sabah saatlerinde Ortaca Devlet Hastanesi acil servisine getirildi. Bir süre tedavi altında tutulan Özdemir, hakkında adli vaka olması sebebiyle ilçe emniyet müdürlüğü ekiplerine de bilgi verildikten sonra tedavisinin devamını istemediği gerekçesiyle taburcu edildi. Hastaneden ayrılan Uğur Özdemir hastane duvarının dibine çöktü kaldı. Bir süre sonra hastane duvarının dibinde yatan birini gören vatandaşlar, Ortaca Devlet Hastanesindeki görevlilere ve emniyet ekiplerine haber verdi. Yerde 4 saat yatan şahsı almaya Zabıtalarla kamyonet geldi. Vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine kamyonete alınmayan Uğur Özdemir Ortaca Devlet Hastanesi’nden getirilen sedyeye alınarak hastaneye götürüldü. 1 gün hastanede yatan Özdemir, burada hayatını kaybetti. Uğur Özdemir’in hiçbir yakınına ulaşılamayınca cenazesi yapılan işlemlerin ardından Ortaca Belediyesi görevlileri tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi Ortaca merkez mezarlığına defnedildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.