Kekik ve Adaçayında hasat zamanı

0
612
Kekik ve Adaçayında hasat zamanı

Kekik ve Adaçayında hasat zamanı

Ortaca ilçesine bağlı Gökbel mahallesinde 2014 yılı ürünü Kekik ve Adaçayı alımları yapıldı.
Gökbel hudutları içerisinde bugünlerde topladıkları kekik ve adaçayını araçlarla köy meydanına getiren köylüler burada yapılan ihale ile yine köylü tarafından kurulmuş olan S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi aracılığıyla satıyorlar.
2014 yılı ürünü toplam 12 ton Kekik ve Adaçayını toplayarak satan köylünün eline yaklaşık 50 bin lira geçecek.Tarımın Gökbel köyü için çok önemli olduğunu söyleyen Gökbel köyü Muhtarı Mehmet Aslanpay “Kekik ve adaçayını her sene kesiyoruz. Adaçayı ve kekik birinci sırada köylünün geçim kaynağı. İkincisi arıcılık, üçüncüsü de zeytincilik. Bu işten yüzde 80 geçinen insanlar var. Bu yörede kekik ve adaçayını en temiz yapan köy bizim köyümüzdür. Fiyatı da bizim burası belirliyor. Yani burada borsa gibi birşey. Kekiğin adaçayının borsasını bizim Gökbel belirliyor. Yakın köylerde böyle ihale yoluyla kekik adaçayı satıldığını duymadım” diye konuştu.

-Dağlarda organik olarak yetişiyor


S.S. Gökbel Köyü Tarımsal Amaçlı Köy Kalkındırma Kooperatifi başkanı Hüseyin Aydemir, köylünün geçim kaynağı olan Kekik ve Adaçayının dağlarda organik olarak yetiştiğini söyledi.
Kekik ve adaçayı rekoltesinde bu sene geçen yıla göre artış olduğunu kaydeden Aydemir “Böyle olunca fiyatlar iyi olacak gibi göründü. Fiyatlar geçen yılın fiyatlarıyla aşağı-yukarı aynı. Bu yıl kekiğin kilosu 4 lira 81 kuruş, adaçayının kilosu 3 lira 71 kuruştan satıldı. Burada toplanan mallar ihale usulüyle açık arttırmayla alan tüccara veriyoruz. Bunlar Denizli veya İzmir’deki fabrikalara götürülüyor. Orada işlenip dış ülkelere ihraç ediliyor” dedi. Fiyatların biraz daha yüksek olmasını beklediklerini dile getiren Hüseyin Aydemir “bizim bölgemizdeki ürünler organik olarak dağda kendiliğinden gübresiz bir şekilde yetişiyor. Denizli bölgesinde tarlalarda gübreyle yetişen mallara nazaran bizim mallara daha iyi fiyat vermeleri gerekiyor ama nedense bunu göremiyoruz. Tabi bu yıllarda tarlada üretilen mallar daha fazla olduğu için organik yetişen mallara eskiye nazaran biraz daha talep azaldı gibi görüyorum. Bunun sebebi de nedir bilmiyoruz”
-Hasadı zor

Kekik ve adaçayının zor şartlarda hasat edildiğini anlatan Sedat Demir “Toplaması aşağı yukarı 15-20 gün sürüyor. Dağlardan topladığımız mahsulleri çuvallarda eve getiriyoruz, evde kurutup traktörle veya el usulüyle.dövüyoruz. Ondan sonra eleyip içinden çöplerini alıyoruz ve hararlıyoruz. Daha sonra satılacağı zaman buraya getirip alan firma yetkililerine teslim ediyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.