Kayın mantarı üretimi başladı

0
484
Kayın mantarı üretimi başladı

Kayın mantarı üretimi başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından üç yıl önce başlatılan projeyle yaygınlaştırılan Kayın Mantarı üretimi ilçelerde de gerçekleşmeye başladı. Ortaca’da geçtiğimiz yıl yapılan deneme üretiminin ardından bu yıl da yapılan üretim çalışmaları olumlu ilerliyor.

Girişimcilere Gıda Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürlüğü ve Ortaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri tarfından da teknik destek veriliyor.

-İlk hasat önümüzdeki günlerde

İlk kez kayın Mantarı üretimi gerçekleştiren İşçi emeklisi 66 yaşındaki Ali Yıldırım yaklaşık 1 ay önce başlayan çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini söyledi.

Harabe durumundaki bir evin bodrum katını kiralayarak işe başladığını söyleyen Ali Yıldırım “şu anda 3 odada Kayın mantarı üretmeye başladım, 100 poşet halindeki ilk çalışmalarımı geliştirerek 320 poşete çıkardım. Çalışmalarım Ortaca İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görevlileri tarafından belirli zamanlarda kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde kısmet olursa ilk ürünleri almaya başlayacağım” dedi.

Kayın mantarının üretimi uygun hava şartları sağlanarak 15-20 metrekare odalarda yıl boyu yapılabiliyor. Kayın mantarı üretimi için önce uygun oda hazırlanıyor, sıcak suda dezenfekte edilerek hazırlanan saman, talaş ve milser karıştırılarak poşetleniyor. Hiç bir maddenin karıştırılmadığı Kayın mantarları yaklaşık 20 gün sonra çıkmaya başlıyor.

Ömer kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.