Kaunos Antik Kenti’ni 40 bin kişi ziyaret etti

0
467
Kaunos Antik Kenti'ni 40 bin kişi ziyaret etti

Kaunos Antik Kenti’ni 40 bin kişi ziyaret etti104

 

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde bulunan 3 bin yıllık tarihe sahip Kaunos Antik Kenti bu sene 40 bin ziyaretçiyi ağırladı

 

Köyceğiz’den karayoluyla yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan kente, Ortaca’dan iseDalyan Mahallesi’nden hareket eden tur tekneleriyle yaklaşık 10 dakika süren yolculuktan sonra ulaşılabiliyor.

Antik kentte, 3 bin yıl öncesine yolculuğa çıkan ziyaretçiler, 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile bin 300 yıllık mozaiklerin bulunduğu alanları gezebiliyor.

UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik kent, aynı zamanda Likya-Karya döneminde tuz üretim ve ticareti yapılan liman kenti olma özelliğini taşıyor.

Etrafındaki kaya mezarlarıyla tanınan antik kenti, bu yıl 40 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Çobanoğlu, yaptığı açıklamada, antik kentin ülke tanıtımına ve ekonomiye büyük katkı sağladığını söyledi.

Kaunos Antik Kenti’ni başta İngiltere, Almanya ve Hollanda’dan gelen turistlerin merak ettiğini ifade eden Çobanoğlu, “Kente gelen ziyaretçilerin ilgisini özellikle kaya mezarları çekiyor. Buraya gelen herkes mutlaka kaya mezarlarının fotoğraflarını çekiyor ve paylaşıyor. Bu da bölgenin tanıtımına büyük katkı sağlıyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.