Karia Yolu The Times’da

0
625
Karia Yolu The Times’da

Karia Yolu The Times’da

MUTSO’nun projesi olan Karia Yolu’nu yürüyen Gazeteci Paul Bloomfield, Türkiye’nin en uzun yürüyüş parkurunu The Times’ta anlattı.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nın Muğla’da turizmi 12 aya yayma çalışmaları kapsamında yürüttüğü ve Şubat 2013 yılında hayata geçirdiği Karia Yürüyüş Yolu Projesi The Times’ta yer aldı. Gazeteci Paul Bloomfield, Karia Yolu’nda gerçekleştirdiği uzun soluklu yürüyüşün ardından, The Times’ta “Türkiye’nin En Büyük Yürüyüş Yolu Karia Yolu’nu Takip Edin” başlığıyla Karia Yolu’na yer verdi. Karia Yolu için, “Ülkenin en güzel manzaralarına doğru uzanıyor” sözlerine yer veren Bloomfield, Karia’nın rotaları hakkında detaylı bilgi verdiği yazısında yürüyüş ve doğa sevenleri bilgilendirdi. Bloomfield’ın rotayı yürüyüp o dokuyu yaşayan biri olarak birinci ağızdan yazdığı yazı oldukça beğeni topladı.

Karia Yolu

Eskiden ticaret ve ulaşım için kullanılan patikaların turizme açılmasını sağlayan ‘Karia Yürüyüş Yolu’ projesi 820 km’lik yürüyüş alanıyla, Ege ve Akdeniz’den geçen Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu. Barındırdığı bu özelliği ile ulusal ve uluslararası trekking gruplarının önemli ziyaret yerlerinden biri haline geldi ve bu sayede güzergah üzerinde yer alan turizm tesislerine ve bölgede geliştirilen ev pansiyonculuğu ile yaşayan yöre halkına önemli ekonomik faaliyetler sağlanmakta. Güzergah üzerindeki köyler, rotanın başlangıcındaki ilçeler ve beldeler, önemli bir ticari aktivite kazanmış durumda.

6 ayrı rotadan oluşan Karia Yolu şu şekilde:
Bozburun Yarımadası: Toplam uzunluk 141.2 km olup rotasını İçmeler, Turunç, Amos, Bayır, Taşlıca, Bozukkale, Söğüt, Bozburun, Selimiye, Turgut, Orhaniye, Hisarönü oluşturmaktadır.
Datça Yarımadası: Toplam uzunluk 240.7 km olup, Eski Datça, Hızırşah, Mesudiye, Palamutbükü, Knidos, Karaköy, Kızlan, Emecik, Balıkaşıran, Bördübet, Karacasöğüt, Çamlı, Gökçe, Akçapınar güzergahından geçmektedir.
Gökova Körfezi: Toplam uzunluk 139.2 km olup Akyaka, Turnalı, Sarnıç, Akbük, Alatepe, Ören, Türkevleri, Bozalan, Gökbel, Hurma, Kisebükü, Çiftlik, Bodrum, Pedasa rotasını izlemektedir.
Muğla Çevresi: Toplam uzunluk 108.5 km olup, Akyaka, Kuyucak, Thera, Ula Göleti, Karabağlar, Muğla, Değirmendere, Mobolla, Ekizce, Soğukdere, Bayır, Belen Kahvesi, Bozüyük, Stratonikeia güzergahını takip etmektedir.
İç Karia: Toplum uzunluk 174.2 km olup Bozalan, Fesleğen, Karacahisar, Bahçe, Peçin, Milas, Kırcağız, Labranda, Çomakdağ, Kayabükü, Sakarkaya, Bafa Gölü, Bağarcık, Tekeler, Karpuzlu rotasını izlemektedir.
Dalyan-Ekincik: Toplam uzunluk 11 km olup, Kaunos antik kenti harabeleri, kaya mezarları, deniz manzaraları ve Ekincik Koyu’nu izlemektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.