Karia antik kentlerinin yönlendirme işaretlemesi çalışmaları başladı

1
473

Karia antik kentlerinin yönlendirme işaretlemesi çalışmaları başladı

Karia Derneği Başkanı Turan Bulut, Karia antik kentlerinden, Kalynda, Lissai, Krya, Arymaxa ve Lydai’nin yönlendirme ve işaretleme çalışmalarının başladığını söyledi.

Karia Derneği Başkanı Turan Bulut yaptığı yazılı açıklamada; “Dalaman ilçemizin tarihi ve kültürel zenginliği olan tarihi Karia antik kentlerinden, Kalynda, Lissai, Krya, Arymaxa ve Lydai’nin bilinir hale getirilmesi ve turistler tarafından ziyaret edilerek sürdürülebilir alternatif kültür turizmine kazandırılmasıdır. Tanıtım için sosyal etkinliklerimiz devam etmekteyiz. Neler yapıyoruz? Karia Bisiklet Festivali, Karia bisiklet turu ve Kariaultra maratonu düzenliyoruz. Etkinliklerimizde bize destek olan Kaymakamlıklarımıza ve Belediye Başkanlıklarımıza çok teşekkür ederiz. Tarihi kentleri tarif edebilecek yönlendirme levhalarının olmaması bir eksiklikti. Levha konumlandırmasından sorumlu olan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına başvurduk ve akabinde Ulaştırma Dairesi Başkanlığı görevlisi ile yerinde ön tespit yaptık. Önümüzdeki günlerde prosedür tamamlanarak uygun yerlere yönlendirme levhaları yerleştirilecektir. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Karia kentlerini Google haritalarda görebilirsiniz; ziyaret edelim, yürüyelim” dedi.

Tarihi Karia kentleri:

-KALYNDA: Dalaman Şehir merkezinde 2 km sonra sağda Şerefler mahallesi sapağını görecek ve anayoldan ayrılacaksınız. Şerefler mahallesi sapağından 1 km ileride okulu geçince sola döndüğünüzde; ikinci sola giden yoldan ilerlediğinizde su deposuna kadar aracınızla gidiyorsunuz. Yürüyerek Kalynda antik yerleşiminin kalıntıları, tepe üzerinde çevresinde göreceksiniz. Kalynda bir Karia kenti. Kentten bugüne ulaşan fazla bir kalıntı yok. Hepsi hepsi birkaç duvar parçası o kadar. Dalaman ovasına hakim bir manzarası vardır. Tarihçi Heredot, Kalynda’dan söz ederken, kentin bir dönem Kaunos egemenliği altında kaldığını, sonra Knidos’un desteğini alarak Kaunos’a karşı ayaklandığını, Kaunos kuşatması başlayınca da bu defa Rodos’tan yardım istediğini anlatır. Kalynda’lılar sikke de basmışlar. Sikke üzerinde Zeus başı ile şimşek tutan kanatları açık kartal kabartması yer alır.

-KRYA: Yamaçta güvercin kayası biçimindeki mezarlardan da bulunmaktadır. Sahilden, kayaya oyulmuş basamaklarla zirvedeki küçük bir akropolise çıkılır. Bu 36.5 m. uzunluğunda ve 18.2 m. genişliğindedir. Kesma taş ve poligonal örgü karışımı erken bir duvar çevirmektedir. İç kısmında, küçük bir kulenin temelleri ile bir büyük bir sarnıç yer almaktadır. Söz konusu dağınık kalıntılar KRYA şehrini temsil etmektedir. Yazıt ve sikke ile kanıtlanmakla birlikte, Stadiasmus’da belirtilen şehri, LYDAİ’nin 8 km. kuzeyinde konuşlandıran tanıma uymaktadır. Aslında antik yazarlardan KRYA hakkında çok az bilgi alınır. Pllinius bu kentten “KAÇAKLARIN KENTİ KRYA” olarak söz ederse de, bu garip nitelemenin nedeni nedeni bilinmemektedir. Körfezde bu kente ait adalar olduğundan bahsedilir. Bunlardan ikisi KARYSİS ve ALİNA’dır. KRYA daima küçük bir şehir olmaktan ileri gidememiştir ve yazıtlarda sakinlerinin isimlerine ender olarak rastlanır; bu nedenle, Taşyaka gibi küçük bir yerleşim tanımına mükemmel uymaktadır.

-LİSSAİ: Dalaman’a altı kilometre uzaklıktaki Kapıkargın mahallesinden devam eden yol Tersakan Çayı’nın denize ulaşmadan önce oluşturduğu Badırnaz, Kargın, Kükürtlü Göl ve Kocagöl isimli dört gölün arasından devam ediyor. Birbirine kanallarla bağlanan göllerin en büyüğü Kocagöl. Üç kilometre sonra yol, birkaç evin bulunduğu bir mahalleden geçiyor. sağınızda Kocagöl manzarasıyla ilerliyorsunuz. Kocagöl’ün doğu yakasında bulunan bir adacık üzerinde Lissa antik kentinin kalıntıları

yer alıyor Gölü geçtikten hemen sonra yolun sol tarafında bir çeşmeye rastlayacaksınız. Çeşmenin karşısındaki patikaya girerseniz, veya çeşme öncesindeki sağa giden yolu takip ederseniz kalıntıların yanına kadar gidebilirsiniz. Krya’nın güneybatısında, Kargın Gölü’nün güneyinde eski Lissa’nın kalıntıları, Bent tarafından bulunmuştur. Kalıntılar duvarlardan ibaret olup, mezara rastlanmamıştır. Burada kesme kaya üzerinde Kar’ca harflerle bir kitabe tespit edilmiştir.

-ARYMAXA: Lissai antik kentinde bulunan Kitabeye göre, Lissa’nın güneyinde Lydai’nin kuzeyinde, Lydai’nin bir köyü olan Arymaxa’nın bulunduğu anlaşılmıştır. Bizans devrine ait olanlar da müstesna bir yapı izi kalmamıştır. Yarımada’nın kuzey ucunda, şehir merkezinden ayrılan bir alanda, LYDAİ’nın bir halkı olan ARYMAXA’ya ait olduğunu yazıtlardan öğrendiğimiz kalıntılara rastlanmakta. İsme buranın dışında rastlanmamaktadır. Bizans yapıları, mezar, lahit ve kaya mezarları var. Ana kara ile yarımadayı birleştiren kara bağlantısı yakınında küçük bir kale ve geç döneme ait bir duvar var Arymaxa antik yerleşiminin sur duvarlarının bulunduğu kıstağın üzerinden aynı anda hem Gökgemile hem de Hamam Koyu seyredilebiliyor. Suların içindeki hamam kalıntısıyla aynı zamanda tarihi bir mekân olan Hamam Koyu’da bulunuyor. Arabayla Dalaman’dan Sarsala Koyu’na gelip 1,5 saatlik bir yürüyüşün ardından Gökgemile Koyu’na ulaşmak da mümkün.

-LYDAİ: Arymaxa’nın güneyinde Fethiye körfezinin batı sahilinin en ucunda Lydai şehrinin kalıntıları, yine bent tarafından keşvedilmiştir. Bugünkü Kapıdağı’nın güneyine rastlayan bu yerde Bizans devrine ait kalıntılar yer almaktadır. Bu sebeple bölgenin bilhassa Bizans devrinde önem kazanmış olduğu anlaşılmaktadır. Dalaman ilçesi, Kapıkargın köyünün güney sınırından başlayıp, Akdeniz’in sularında son bulan Kapıdağ yarımadasının deniz ile bütünleşen uç noktasında yer alan gizemli bir antik yerleşimdir. Hiç bir anayolun üzerinde olmaması ve kesişim noktalarına çok uzak olması bu antik kentin farkındalığını ve araştırılmasını tamamen engellemiştir. Sadece zahmetli ve uzun bir patika ve tırmanma yürüyüşü ile ulaşılabilen Lydai antik kentine ait kalıntılar, bu sebeple çok az kimse tarafından bilinmektedir ve akademik bir araştırma imkânı da mümkün olmamaktadır. M.Ö. IV. yüzyıla ait tek bir sikke ele geçirilmiştir. Ancak bu sikkenin de tanılama açısından kullanılabilecek bir atribü yoktur. Bir ismin sadece ilk iki harfi sikke üzerinde mevcuttur. Daha sonraki dönemlere ait bir sikke ise bulunamamıştır. Geniş bir düzlük ve yükselen tepelere doğru çanak şeklinde bir topoloji üzerine kurulu olan kente ulaşan patikalardan girildiğinde, kısmen oyulmuş ve üzerlerinde çok basit mimari öğeler bulunan mezarlar göze çarpar.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.