Karakaya, iddialı konuştu: “Muğla’ya Barcelona modeli”

0
1992

Karakaya, iddialı konuştu:

“Muğla’ya Barcelona modeli”

CHP’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylığını açıklayan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Muğla ve ilçelerindeki ziyaretlerini sürdürüyor. Oral Karakaya, CHP eski Parti Meclisi Üyesi Mimar Rana Bozkurt ve CHP Dalaman İlçe Örgütü üyesi Ercan Aliosmanoğlu ile Dalaman Gazetesini ziyaret etti.

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı Oral Karakaya, “belediyecilik yol, su, çöp toplama hizmetlerinden çıkmış durumda. Bunlar zaten yapılması zorunlu hizmetler. Biz ekibimizle Muğla’ya Barcelona modeli düşünüyoruz” dedi.

Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de Sivil Toplum Kuruluşları, dernek ve odaları ziyaret ederek, görüş alışverişinde bulunan ve yapacağı çalışmalar hakkında bilgi veren CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, farklı belediyecilik anlayışı içinde, sağlam ve esnek bir ekip ile Muğla markası oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

-“İşi bilen adamlarla Muğla’yı yöneteceğiz”

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’yı dünya kenti haline getirmesi gerektiğine vurgu yapan CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı aday adayı Oral Karakaya, “Artık belediyecilik yol, su, çöp toplama hizmetlerinden çıkmış durumda. Bunlar zaten yapılması zorunlu hizmetler. Biz ekibimizle Muğla’ya Barcelona modeli düşünüyoruz. Dünyada da, Türkiye’de de, kent ekonomisi nasıl canlandırılabilir. Kültür kaynakları nasıl turizmin parçası haline getirilebilir. Temel felsefemiz maddi olmayan kültür varlıklarının dünya ekonomisine kazandırılmasıdır. Bunları gittiğimiz yerlerde anlatıyoruz. Bizim 11 kişilik çalışma gurubumuz var. Muğla marka kent projesi adı altında bu işi bilen ekiple 1 yıldır çalışıyoruz. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla’yı dünya kenti haline getirmesi lazım. Özetle Muğla için iyi projeler hazırlandı, işi bilen adamlarla Muğla’yı yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.

-“Yapılan çalışmalar dünya çapında olmalı”

Muğla’nın her bölgesine ayrı proje geliştireceklerini kaydeden Oral Karakaya, şunları söyledi. “Örneğin Muğla’da geleneksel olarak boğa ve deve güreşleri düzenlenmekte. İlgi var, fakat biz halen bunu traktör kasalarında köy usulü yapıyoruz. İnsanlar İspanya’ya gidip milyonlarca lira para kazandırıyorlar. Bunu Bodrum ve Milas gibi iki ilçemize büyük bir Arena yapılarak uluslararası boyut kazandırılabilir. Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz bölgesine Bungalov evler yapıp dünyaya portakal çiçeği kokusu satabiliriz. Ekonomiyi hareketlilikler getirecek. Muğla genelinde yapılan yöresel kültür festivallerini dünya çapında yapıp turizme açarak yapmak en doğrusudur. Bölgeye şöyle baktığımızda narenciye üreticileri ve tarım ile uğraşan çiftçilerimizi görüyoruz. Üretilen mahsullerin tatmin edici pazarını oluşturmak için geniş çaplı bir pazar yeri oluşturmayı düşünmemiz gerekmektedir. Muğla’da turizmi gerçek anlamda 12 aya yaymak istiyoruz. Temel felsefemiz, temel düşüncemiz bu. Bunu yaparsak Muğla’yı Haziran-Ağustos arasına sıkışmış bir turizm ekonomisinden de kurtarmış oluruz.”

Ömer Kundakçı-Güngör Çoban

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.