Kaplumbağaya hayat öpücüğü

0
515

Kaplumbağaya hayat öpücüğü

 

 

Fethiye’nin Göcek mahallesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından baygın vaziyette bulunan yavru Yeşil Deniz kaplumbağası, genç veterinerin suni teneffüs ve kalp masajı sayesinde hayata döndürüldü.

Yavru Yeşil deniz kaplumbağası Ortaca’nın Dalyan mahallesi İztuzu’ndaki (Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) DEKAMER’e getirildi.

DEKAMER’de görevli Veteriner Sude Çelik, “Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından baygın vaziyette bulunmuş ve biz gelene kadar kaplumbağa tutulması gerektiği pozisyonda tutulmuş. Biz gittiğimizde boğulmuş ve baygın bir vaziyette bulduk. Boğulma vakasından şüphelendiğimizden kaplumbağanın içindeki suyu boşaltmak için gerekli girişimlerde bulunduk. Hemen ardından kalp masajı ve suni teneffüsle hayvanın ilk refleksi geri aldık” dedi.

-Kritik 72 saat, ihtimal yüzde 25

Kaplumbağanın tedavisinin DEKAMER’de devam ettiğini belirten Sude Çelik, “Baygın olarak geldi. Yavaş yavaş refleksler almaya başladık. Durumunun çok iyi olduğunu söylemeyeceğim fakat bir hayat ümidi var. 72 saat çok önemli. Boğulma vakasından bu süreç içerisinde geri dönen kaplumbağalarımız da oldu. Yaklaşık yüzde 25’de ihtimal dahi olsa bu ihtimali destek alarak hayvan için elimizden geleni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

-Hayalet ağlar olabilir

Boğulma vakası geçiren kaplumbağanın yaklaşık 7-8 yaşlarında yeşil deniz kaplumbağası ve yavru bir birey olduğunu ifade eden Çelik, “Kaplumbağanın boğulma nedeni hayalet ağlar olabiliyor. Denizde tamamen kontrolsüzce atılıp bırakılmış ağlar olabiliyor. Hayvan bu ağların arasına takılmış, bir süre bu ağlardan kurtulamamış ve kurtulmaya çalışırken suyun içerisinde su yutma vakası gerçekleşmiş olabilir. Bir süre sonra bu su yutma süreci arttıkça da hayvanda baygınlık başlamıştır. Muhtemelen bu baygınlık esnasında da hayvan yavaşça su üstüne çıktığında fark edilmiş. Bize bu şekilde ihbar geldi” şeklinde konuştu.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof Dr. Yakup Kaska ise kaplumbağanın merkezde tedavi altında tutulduğunu, görevlilerin yaşatmak için ellerinden geleni yaptığını söyledi.

Kaska, kaplumbağanın kurtulması için önümüzdeki 72 saatin önemli olduğuna dikkat çekti.

Ömer Kundakçı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.