KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

0
534

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Diş problemi yaşayan hastaların korkulu rüyalarından birisi de kanal tedavisidir. Yaygın kanıya karşın aslında hiç zor bir tedavi biçimi değildir. Diş sağlığını erteleyen, korkuyla geciktiren hastalara doğru bilgi vermek ve endişelerini gidermek için kanal tedavisi hakkında merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştım.

Kanal tedavisi nedir?
Tedavi edilmemiş ve ilerlemiş çürükler nedeniyle dişin kökleri içinde bulunan ve dişin siniri diye de bilinen canlı dokunun(pulpa) hasar görmesi, hatta iltihaplanması durumunda başvurulan tedavi yöntemidir.
Tedavi, dişin hasar görmüş bölümünün (pulpa) çıkarılması, temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve tekrar doldurularak üzerinin kapatılmasını içerir.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?
Kanal tedavisi hastanın dişi uyuşturulurak yapılan bir tedavidir, ağrılı bir işlem değildir. Fakat bazı çok ağrılı veya enfeksiyonlu dişlerde uyuşma sorunu yaşanabilir. Bu durumda da gelişmiş uyuşturma yöntemleri ve ilaçlar kullanılarak diş uyuşturulurak tedavi uygulanır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Dişin durumuna bağlı olarak kanal tedavisi bir kaç seansta yapılabilir. Enfekte olmuş bir diş için, enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığından emin olmak için 2-3 seans gerekebilir.

Kanal tedavisi yapılmış diş ağrır mı?
Kanal tedavisi sırasında dişin sinirleri alınmaktadır, bu yüzden kanal tedavisi görmüş bir diş, dış etkenlerden etkilenmemektedir. Tedavi sonrasında ilk birkaç gün ile birkaç hafta hafif ağrı veya çiğnemede hassasiyet olabilir.  Dişin de vücudumuzdaki her doku, her organ gibi iyileşmek için zamana ihtiyacı vardır.

Kanal tedavisi sonrası dişimin eksik kısmı nasıl bitirilir ?
Kanal tedavisi görmüş diş ön dişlerden biri ise veya küçük miktarda madde kaybı varsa diş dolgu ile yeniden doldurulabilir. Ancak arka dişlerde genellikle kaplamaya ihtiyaç duyulur. Bazı dişlerin kaplama yapılmadan önce desteklenebilmesi için bir alt yapıya ihtiyaçları vardır.

Diş Hekimi Ali Bektaş
0542 248 6848

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.