Kahraman Gazilerin onurlu günü

0
683
Kahraman Gazilerin onurlu günü

Kahraman Gazilerin onurlu günü

19 Eylül Gaziler Günü Ortaca, Dalaman ve Köyceğiz’de kutlandı. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve Gazi Derneği tarafından Atatürk anıtına çelenk konularak saygı duruşunda bulunuldu.

19 Eylül 1921 yılında TBMM’nin çıkardığı özel bir kanunla Atatürk’e Gazi Unvanı ve Mareşal Rütbesi verilmesinin yıl dönümü ve Gaziler Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen törende, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile ebediyete intikal etmiş tüm Şehit ve Gaziler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı sonrası günün anlam ve önemine ait konuşma yapıldı.

Ortaca’da yapılan törene Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, Deniz Albay Mustafa Pektaş Sayın, Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Gaziler, şehit ve gazi yakınlarının aileleri ile daire amirlerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı.

 

Dalaman Kaymakamı Ali Güldoğan, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında “Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir. Bizler bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz” dedi.

Kaymakam Güldoğan mesajında şunları söyledi. “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Mareşal Rütbesi” ile “Gazilik” unvanının verildiği günün yıl dönümünü Gaziler Günü olarak kutlamaktayız.

Vatanımızın bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünü korumak için canları pahasına cepheden cepheye koşan, bu uğurda Şehit olmayı göze alan Gazilerimiz, vatan severliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.

Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir. Bizler bugün millet olarak, birlik ve beraberlik içinde, bağımsız ve hür yaşıyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz.

Şehitlerimizin ve gazilerimizin emaneti olan bu mukaddes toprakları ilelebet muhafaza etmek, bayrağımızı bu topraklar üzerinde özgürce dalgalandırmak hepimiz için milli bir vazifedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor; hayatta olan gazilerimize ve değerli ailelerine minnet, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

-Köyceğiz kaymakamı Erdinç Dolu ise mesajında, “Milletimiz, vatanı ve bağımsızlığı için tarih boyunca birlik ve beraberlik içinde tüm zorluklara göğüs germiş, gerektiğinde canını vermekten çekinmeyerek milletimizin daima hür yaşamasını sağlamıştır.

Şehitlik ve Gazilik, milletimiz için şereflerin en yücesidir. Üzerinde yaşadığımız toprakların aziz milletimiz için vatan haline dönüşmesi, şehit ve gazilerimizin canları pahasına verdikleri mücadele ile gerçekleşmiştir. Bu cennet vatan uğruna cepheden cepheye koşan ve şehit olmayı göze alan Gazilerimiz, cesaretin ve fedakârlığın sembolleri ve medarı iftiharımızdır.

19 Eylül Gaziler günü vesileyle aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize vefa ve şükran duygularımızı bir kez daha ifade ederek Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan müdafaası ve terörle mücadelede gazilik mertebesine ulaşmış vatan evlatlarımızı şükran ve minnetle yâd ediyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.