Kadına Mikro Destek

0
636
Kadına Mikro Destek

Kadına Mikro Destek

 

Kadın girişimcilerin kendi işinin patronu olmalarını sağlamak için kurulan Türkiye Grameen Mikro Finans Programı’nın tanıtımı Ortaca’da yapıldı.

 

Ortaca Belediyesi Kent Konseyi toplantı salonunda yapılan tanıtım toplantısına kendi işini kurmayı ve işini geliştirmeyi amaçlayan ev kadınları katıldı. TGMP Muğla Şube temsilcisi Necla Alan ve Aslıhan Kamalı proje hakkında katılımcılara bilgi verdi.

TGMP Muğla Şube temsilcisi Necla Alan, Türkiye Grameen Mikro Finans Programı’nda oldukça küçük rakamlarla, kadın girişimcilerinin yeni işler kurması ya da mevcut işlerini geliştirmeleri amaçlandığını, aynı zamanda sosyal bir proje niteliğinde olduğunu söyledi.

500 ile 1000 lira arasında değişen mikro krediler kadınların kendi işinin patronu olmalarını sağladığını ifade eden Alan,”ilk kez başvuru yapanlar, ilk yıl için 100 ila 1000 lira arasında kredi alırken, kredisini düzenli ödeyenlerin limiti ikinci yıl 2 bin liraya kadar çıkabiliyor” dedi.

Toplantıya katılan Ortaca belediye meclisi üyesi Serpil Koç, kadın girişimcilere gereken destekleri vereceklerini, bilgilendirme toplantılarının önümüzdeki günlerde de düzenleneceğini söyledi.

-Proje 5 kadının girişimiyle başladı

TGMP klasik bankacılık anlayışının tam tersi bir uygulamayla teminatsız kredi veren bir kurum olarak çalışıyor. Süreç ise 5 kadının bir araya gelerek, ‘hayalindeki işi’ paylaşması ile başlıyor. 2003 yılında Diyarbakır’da pilot bir uygulama ile başlayan TGMP proje bugün Türkiye’nin 69 ilinde 94 şube ile faaliyetlerini sürdürüyor. Bugün 303 personel ile faaliyet gösteren TGMP, 2012 yılı itibariyle 60 bin üzerinde üyeye sahip olup, yaklaşık 59 bin kadın girişimciye 1000 tl’ye varan krediler vererek, kendi işlerinin sahibi olmalarını sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.