“Jeotermal sondaja hayır”

0
476
“Jeotermal sondaja hayır”

“Jeotermal sondaja hayır”

 

“Okçular’da/Ortaca’da yaşayanlar olarak; insanların, ağaçların, bitkilerin, hayvanların yaşamını tehdit eden faaliyetlere karşı çıkıyoruz”

 

Ortaca Okçular Mahallesi’nde başlatılan Jeotermal sıcak su arama sondajına tepkiler artarak devam ediyor.
Hafta sonunda Okçular mahalle muhtarlığında toplanan vatandaşlar muhtar Bayram Özalp’den gelişmeler hakkında bilgi istediler. Yaklaşık 30 kişinin katıldığı toplantıda, Muhtar Özalp, sondaj hakkında kendisinin de bilgilendirilmediğini söyledi.
Özalp, konu hakkında vatandaşların tepkisini iletmek ve daha fazla bilgi sahibi olmak için oluşturulacak bir heyetle Muğla valiliği ile görüşmeye gideceklerini söyledi. Muhtar Özalp, 4 Temmuz Cumartesi günü sondaj alanında basın açıklaması yapacaklarını da sözlerine ekledi.
Okçular mahallesi Kapızlık mevkisinde özel bir firma tarafından çamur banyosu, kaplıcalarda kullanılmak üzere 350 ile 400 metre arasında derinlikte sondaj yapılıyor. Sıcak suyun 37-38 derecede olması durumunda firmanın kullanım için 30 yıllık ruhsat talebinde bulunacağı öğrenildi.
Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, vatandaşların talepleri doğrultusunda hukuki sürecin başlatılacağını bildirdi.

-İmza kampanyası başladı
Change.org sitesinde; “MUĞLA VALİLİĞİ SAYIN MAKAMINA” diye başlayan imza kampanyasında şu görüşlere yer verildi.
“Bizler, aşağıda imzası bulunanlar, bölgede yaşayan, insana ve çevreye duyarlı, doğa korumacı, yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşlarının, yöredeki derneklerin temsilcileri, yerel yöneticiler, Okçular’da/Ortaca’da yaşayanlar olarak; insanların, ağaçların, bitkilerin, hayvanların yaşamını tehdit eden faaliyetlere karşı çıkıyoruz.
Ortaca’ya bağlı Okçular köyümüzde halen bir jeotermal sondaj çalışması yapılmaktadır. Jeotermal sıvıların içerisinde arsenik, bor, selenyum, kurşun, kadmiyum, florür, hidrojen sülfür, civa, amonyak, radon, karbondioksit ve metan bulunabilmektedir.
Arama ve sondaj çalışmaları ile hava, toprak ve su üzerinde etki başladığından insan yaşamı, topraklarımız ve bitkiler, havanlar üzerindeki tehdit başlamıştır.
Zeytinliklerimizin, tarım ürünlerimizin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak şekilde kimyevi atık bırakan, ortamı kirleten bir çalışma devam etmektedir.
Jeotermal sondaj yapılan arazi, Okçular’ın içme suyu ve sulama suyu kaynaklarının yakında, zeytinliklerin ve tarım arazilerinin ortasında, Osmanlıdan beri kullanılan Okçular mezarlığına 5 metre mesafede, doğal sit alanı olan Asartepe’nin yakınındadır. Mülkiyeti Maliyeye ait olduğu söylenen arazide yapılan jeotermal sondaj çalışmalarına derhal son verilmelidir. Okçuların doğal ve tarihi güzelliklerine sahip çıkılarak, burada yaşayan insanların ve diğer canlıların yaşamına saygı gösterilerek, jeotermal su sondajının durdurulmasını arz ve talep ederiz. Saygılarımızla”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.