İztuzu’nda tahliye kararına tepki

0
387
İztuzu’nda tahliye kararına tepki

İztuzu’nda tahliye kararına tepki


 

Ortaca’ya bağlı Dalyan’daki İztuzu Plajı´nın işletmeciliğinin belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine ve plajın tahliye edilmesi kararına tepki gösteren İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar İztuzu plajında protesto gösterisi yaptı.

 

Plajın devir teslim işleminin yapılacağı duyumunu alan İKUP üyeleri Dalyan Mahallesi´nden tur tekneleriyle İztuzu Plajı Boğazağzı mevkisine geldi, slogan atarak insan zinciri oluşturdu.Tahliye edilmesine karar verilen günü birlik tesis alanları arasında Sarıgerme kumsalı, İztuzu plajının Dağdibi ve Boğazağzı’ndaki alan ve tesisler, iskeleler ile Delikada yüzer iskele bulunuyor.

-Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik yaptığı açıklamada,  hukuka uygun olmayan bir ihale sürecinin ardından İztuzu plajlarının Ortaca Belediyesi’nin elinden alındığını söyledi.

 

Karaçelik, “bizce hukuka uygun olmayan bir ihale sürecinden sonra İztuzu plajları Ortaca Belediyesi’nin elinden alınmıştır. Bu süreç başında İdari mahkemelere başvuru yapılarak yürütmenin durdurulması kararı alınmış, ondan sonra da Ortaca Belediyesi çalıştırmaya devam etmiştir. Ancak yeni bir mahkeme kararıyla idarenin yürütmeyi durdurması kaldırılmış. Bizden de bu yerlerin teslimi istenmiştir. Herhangi bir hukuksuzluk yapmamız söz konusu olamaz. Bu mahkeme kararlarını ugulamamaktır ki Ortaca Belediye Başkanı olarak ve kurum olarak böyle bir hakkımız yok. Bu sahiller ve kumsallar mutlaka ve mutlaka kamunun elinde olması gerekir. Çok önemli iki nedeni var. Buralar dünyanın incisi yerler. Buralar mutlaka kamunun eliyle korunmak zorundadır. Eğer buralardan 3 kuruş para kazanılacaksa yine bu kamuya harcanacaktır. Sahiller bu tür yerler birilerinin kazanç kapısı olmamalıdır. Eğer para kazanılacaksa bunu kamu kazanmalı yine kamu yararına harcanmalıdır”

 

Konuşmasının ardından rahatsızlanan Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, botla plajdan alınarak Özel Yücelen Hastanesinde tedavi altına alındı.

 

-Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemleri aldığı İztuzu Plajı, Ortaca Belediyesi yetkilileri tarafından atılan imza ile MUÇEV yetkililerine, plajdaki eşyaların alınması için 10 günlük süre şerhiyle teslim edildi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.