İztuzun’da Son Karar

0
405
İztuzun'da Son Karar

iztuzu 2

 İztuzun’da Son Karar

 

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Harmandar:

“caretta caretta’lar bize emanet”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, İztuzu ihalesini iptal edeceklerini ve carettaları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine emanet edeceklerini açıklaması rektörü heyecanlandırdı.

-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mansur Harmandar: “caretta caretta’lar artık bize emanet. Üniversitemizin su ürünleri ve biyoloji fakülteleri bölgede görev yapacak. İztuzu Plajı’nın vatandaşlara açık olacağı müjdesini de vermek istiyorum”

-Bakan müjdeyi Twitter hesabından verdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamada, Güllüce’nin Twitter hesabından İztuzu plajıyla ilgili yaptığı açıklamalara yer verildi.

İztuzu ihalesini iptal edeceğini bildiren Güllüce, şunları kaydetti: “Yeni aldığımız karar şu: İztuzu Plajında hiçbir ticari faaliyet, şezlong, şemsiye olmayacak. Akademisyen ve gazetecilerle bir araya geldik. Carettaları Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine emanet edeceğiz. Gerekli protokolü imzalayacağız. Canı isteyen İztuzu Plajı’nda denize girebilir ama orası Carettaların sahası olarak korunacak. Asla zarar verilmesine izin verilmeyecek.”

 

-Caretta Carettalar Üniversite’ye Emanet

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Mansur Harmandar ise Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin İztuzu ihalesi ile ilgili açıklamalarda bulunduğu toplantıda hazır bulunduğuna işaret ederek, “Sayın Bakanımız  caretta caretta’ları bize emanet etti. Üniversitemizin su ürünleri ve biyoloji fakülteleri bölgede görev yapacak. Oluşturacağımız ekiplerle bölgede bilimsel çalışmalar yapacağız. Ekipler, caretta caretta’ların gelişimi ve korunması gibi konularda görev yapacaklar”

 

-İztuzu Plajı vatandaşlara açık olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni aldığı karar doğrultusunda, İztuzu Plajında hiçbir ticari faaliyet, şezlong ve şemsiye olmayacağına da işaret eden Rektör Harmandar, İztuzu Plajı’nın halka açık olacağı müjdesini de verdi.

 

-Hatalardan dönüldü

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci, İztuzu Plajı’nın ihale sürecindeki hatalardan geri dönülmesinin sevindirici olduğunu bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce’nin İztuzu ile ilgili twetter hesabından attığı “İztuzu ihalesini iptal edeceğim” “Canı isteyen İztuzu Plajı’nda denize girebilir ama orası Carettaların sahası olarak korunacak”  twitini olumlu bulduklarını kaydeden Demirci şunları kaydetti:

“Bakan Güllüce ihalenin iptal edileceği belirtilmiş. İztuzu Plajı ihalesinin iptal edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bizim önceliğimiz ticari faaliyet değildir. Bunu her zaman dile getirdik. Önceliğimiz doğa korumadır. İztuzu Plajı’nda ticari faaliyetin olmaması uzun dönemde Dalyan turizmi için de daha iyi olacaktır.”

 

-Umarım İztuzu örnek olur

Demirci, ticari faaliyet olmasa da İztuzu’nun temizliği ve korunması açısından da daha güzel önlemler alınacağını ümit ettiğini belirtti.

Türkiye’deki tüm kaplumbağa yuvalama kumsallarında yıllardır ticari faaliyetlerin olduğunu savunan Demirci, “Umarım İztuzu örnek olur. İztuzu ile ilgili süreci yakından takip ediyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.