İztuzu’na “ekolojik hastane” tartışma yarattı

0
1129

İztuzu’na “ekolojik hastane” tartışma yarattı

Çevre aktivisti Demirci, “Ekolojik tasarım projesinin 6 yıl öncesinden farkı yok”

Dalyan Turizm ve Çevre Koruma Derneği üyesi çevre aktivisti Murat Demirci,  “6 yıl önce neden kabul etmediysek, şimdi de aynı sebeplerle kabul etmeyeceğiz. Daha ne kadar söyleyeceğiz? Böylesine binaların yeri koruma altındaki İztuzu olmamalı” dedi.

 

-“Hastane İztuzu’na değil Dalyan’a yapılsın”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İztuzu’nda Dekamer’in mevcut tesislerinin iyileştirilmesi için “Ekolojik tasarım” yarışması düzenlediğine işaret eden Demirci, şartnamenin Dekamer tarafından yazıldığını ve bakış açısında 6 yıl önceki teşebbüsten farkının olmadığını vurguladı.

Projenin İztuzu plajında değil, Dalyan’da olmasının uygun olacağını ifade eden Demirci, yaptığı yazılı açıklamada, “Halbuki bakış açısını doğru tespit ederseniz, mevcut tesislerin büyük bir kısmının deniz kenarında olmasına gerek olmadığını, hatta koruma statüsünden ötürü orada olmaması gerektiğini görebilirsiniz. Tabi, görmek isterseniz.

Şartnameyi okuduğumda şunu düşündüm. Bu yarışmayı bir hastane için değil de “ekolojik tasarım”lı bir otel için açsaydık ne olurdu? 40-50 kişi konaklamalı, müzesi olan, otobüslerin de gelebileceği yeterince geniş park alanlı, yeme içme yeri de olan ekolojik bir otel… Neden bunu kabul etmeyeceksek, hastane projesini de, ekolojik tasarımı da olsa kabul etmeyeceğiz. 6 yıl önce neden kabul etmediysek, şimdi de aynı sebeplerle kabul etmeyeceğiz.

Daha ne kadar söyleyeceğiz? Böylesine binaların yeri koruma altındaki İztuzu olmamalı; böylesine yapılaşmanın kapısı açılmamalı, böylesine bir yaklaşımla üniversite diğer teşebbüslere sebebiyet vermemeli, kötü örnek olmamalı.

Yarışmanın, çıkacak sesleri kesmeye yönelik “ekolojik” kelimelerle bezeli “masum” bir yöntem olduğunu ve samimi olmadığını düşünüyorum. Gerçekten samimi olsaydı, bugüne kadar bu konuda doğanın sesi olan ve onu koruyan sivil toplum kuruluşlarının fikri sorulur “hastane İztuzu’na değil Dalyan’a yapılsın” savı ve isteğine şartnamesinde yer verilirdi.

İztuzu’nda gerçekten ekolojik tasarım yapmak mı istiyorsunuz? Buyurun size gerçek şartname:

– Kıyı ve diğer kanunlara uygun olmalı;

– Mevcut bina ve fonksiyonların yarattığından daha da az baskı yaratmalı; “buraya nasıl daha fazla insan çekeriz?”e değil, “nasıl daha az baskı yaratırız?”a cevap olmalı;

– Her ne şekilde olursa olsun konaklama kesinlikle olmamalı;

– Sadece iki “ekolojik” baraka olmalı: farkındalık yaratmaya yönelik küçük bir ziyaretçi merkezi ve yuvalama/yumurtlama dönemi boyunca faaliyet gösterecek küçük bir acil müdahale ünitesi.

– İztuzu gölüne ve içinde bulunduğu alana atık bırakmamalı.

– Konaklama, bakım, ameliyathane, laboratuar, müze, park alanı, vs gibi ihtiyaç duyulan diğer tüm fonksiyonlar İztuzu dışında giderilmeli.

Yarışmaya katılacaklara önerim, merkezi Dalyan’da olan, yukarıdaki şartları karşılayacak bir tasarımla yarışmaya katılmalarıdır. Aksi taktirde projeleriniz, bundan öncekinde olduğu gibi sadece jüriyi memnun eder” ifadelerini kullandı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.