İztuzu plajından ayrılamıyorlar

0
453

İztuzu plajından ayrılamıyorlar

 

Ortaca ilçesine bağlı Dalyan mahallesindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi ’nde (DEKAMER) uydu izleme cihazı takılarak Sahil Güvenlik botuyla kıyıdan yaklaşık 10 mil açıkta uluslararası sularda bırakılan caretta carettalardan bir tanesi İztuzu kumsalında görüldü.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi sorumlusu Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) Prof. Dr. Yakup Kaska, “DEKAMER ekibi bu gece, araştırma çalışmaları kapsamında konum belirleme, basınç, derinlik vb. parametreleri takip etmek amacıyla cihaz takılan bir caretta caretta’yı yakaladı. Bu veriler, deniz kaplumbağalarının göç yollarını araştırmak ve davranışlarını anlayabilmek için çok önemli. Gönüllülerimizi tebrik ediyor ve emekleri için çok teşekkür ediyoruz” paylaşımını yaptı.

Proje, dünyada ilk kez Dalyan’da uygulandı. Pamukkale Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve İtalya Pisa Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle, Zeynep Çiçek ve Azra isimli kaplumbağalar uydu takip cihazı takılarak uluslararası sularda denize bırakılan ilk olma özelliğini taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.