İztuzu Plajında bilgilendirme merkezi

0
467

İztuzu Plajında bilgilendirme merkezi

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi (DEKAMER) ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) işbirliğinde İztuzu plajında “İztuzu-Dalyan ağzı Deniz Kaplumbağaları Bilgilendirme Merkezi” kuruldu.

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi sorumlusu Pamukkale Üniversitesinden (PAÜ) Prof. Dr. Yakup Kaska, DEKAMER’de tedavi edilen deniz kaplumbağalarının bir çoğunda pervane yaralanması gözlemlediklerini ve son günler gündemde olan carettaların ısırdığına yönelik şikayet gelmesi üzerine bilgilendirme merkezi kurulduğunu söyledi.

Elle beslemenin caretta carettaların göç etmesini engellediğini, büyük çoğunlukta da beslemeye alışan caretta carettaların teknelere yanaşmasından kaynaklı pervane yaralanmalarının meydana geldiğini ifade eden Prof. Dr. Yakup Kaska, “plajda misafirlerin görebileceği yerlere bilgilendirme levhaları asarak uyarılarda bulunuyoruz. Elle yapılan beslenme kaplumbağaların göç mekanizmasını bozmakta, denizde yüzen kişileri kendilerine yiyecek verecekmiş gibi zannederek yaklaşmakta ve Deniz kaplumbağalarını elle beslenmesi istenmeyen olaylara sebebiyet vermektedir. Bunu yanı sıra kendilerine yiyecek verileceğini zanneden kaplumbağalar teknelerin etrafında dolaşmakta buna bağlı olarak pervane yaralanmaları meydana gelmektedir. Deniz kaplumbağalarının Mayıs-Eylül döneminde bölgemizde konaklamaktadır. Bu dönemde daha duyarlı olunmasını bekliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.