İztuzu Plajı belediyeden alınıyor

0
444
İztuzu Plajı belediyeden alınıyor

İztuzu Plajı belediyeden alınıyor

Dalyan’da bulunan dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nın, belediyeden alınarak özel bir şirkete verilmesine tepki gösteren Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tepki gösterdi.

Ortaca Belediyesi toplantı salonunda gazetecilere açıklama yapan Karaçelik, İztuzu Plajı’nın dağdibi ve boğazağzı mevkisinin ihale edilmeden bir şahsa verildiğinin kendilerine telefonla bildirildiğini söyledi.

Muğla Valiliği ile konuyu görüştüğünü belirten Karaçelik, şunları kaydetti:

“Biz bu kararı tanımadığımızı ve tanımayacağımızı, kararın yeniden gözden geçirilmesinin Ortaca ve Dalyan halkının menfaatine olacağı konusunda ilgililere uyarılarımızı ilettik. Bu plaj 15 yıldır Dalyan Belediyesince çalıştırılmaktaydı. 6370 sayılı büyükşehir yasasıyla birlikte Dalyan belediyesinin belediye niteliğinin kaybolmasıyla Ortaca Belediyesi bu plajların çalıştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne yılbaşından önce resmi müracatını yapmıştır. Buna rağmen plajın özel bir şahsa verildiği bize telefonla tebliğ edildi.”

Karaçelik, kamu malının sadece para kazanmak amacıyla çalıştırılmasının doğru olmadığını dile getirdi. Sahillerin kişilere kazanç amaçlı kullandırılmaması gerektiğine işaret eden Karaçelik, “Plaj belediyenin elinden alınırsa oradaki tüm malzemelerimizi alacağız. Plajı alan kişi burada nasıl bir yapılaşma yapacak. Oranın foseptiği kara ve deniz yoluyla her gün belediye araçlarıyla belediyenin arıtma tesisine götürülüyor. Bunlar çok maliyetli işler. Orada yaklaşık 40 personel de çalışıyor. Plajın özel bir kişiye kazanç getirecek diye verilmesi oranın yok olması anlamına geliyor. Bu karardan geri dönülmezse tüm dünyaya rezil oluruz” dedi.

Karaçelik, İztuzu Plajı’nın dünyada eşi benzeri nadir bulunan plajlardan olduğunu, kullanımının kamuda kalmasının gerektiğini vurguladı.

Bu kararda ısrar edilirse bölge halkının büyük tepkisinin olacağını ifade eden Karaçelik, “Yetkililer konunun tekrar görüşüleceğini bize ilettiler. Gelişmeleri takip ediyoruz” diye konuştu.

Ali Rıza Akkır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.