İztuzu için kaygılar arttı; “Proje iyi, yeri yanlış. Her şey güzel olmayacak”

0
111

İztuzu için kaygılar arttı;

“Proje iyi, yeri yanlış. Her şey güzel olmayacak”

 

İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu adına sosyal medya üzerinden açıklama yapan Murat Demirci, “İztuzu için önümüzdeki dönemde her şey güzel olmayacak. Tüm sorumlular anlayıncaya kadar bu işin yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen “İztuzu Ekolojik Tasarım Yarışması” birincisinin seçildiğini ve sonuçlarının yayınlandığını ifade eden Murat Demirci, “Defalarca dile getirdik, basın açıklaması yaptık, mektup yazdık, telefonla görüştük, mimarlara duyurduk. İztuzu’nda yapılmak istenen ileriye dönük yanlış bir adımdır. Her ne şekil ve “ekolojik” mimari tasarımla yapılırsa yapılsın, bu hareket kumsalda yapılaşmanın ilk adımı olacaktır ve tüm bunlar kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı yapılmaktadır. Bu girişime yeri İztuzu’nda olduğu için karşı çıkıyoruz. Birilerinin İztuzu rüyası gerçekleşecek diye bize kabusu yaşatmalarına karşı çıkıyoruz. Başta ısrarla buraya bina dikmek isteyenler olmak üzere, tüm sorumlular anlayıncaya kadar bu işin yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Murat Demirci, “İztuzu ekolojik tasarım yarışması” hakkında bilinmesi gerekenleri ise şöyle özetledi.

  • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Dekamer, İztuzu’ndaki mevcut deniz kaplumbağası hastanesini “yenilemek” istiyor. Bu istek bundan 5 yıl önce de gündeme gelmiş, tepkiler üzerine vazgeçilmişti. Ancak bu istek bu yıl tekrar gündeme getirildi ve bu sebeple Bakanlık, Dekamer’in de desteğiyle “ekolojik tasarım” yarışması açtı; her iki kurumun isteğine göre yarışma sonunda kazanan veya anlaşma sağlanan proje hayata geçirilecek ve İztuzu’na ameliyathanesi, laboratuarı, su tankları, personel ve gönüllüler için “dinlenme alanı” (yani, 30-40 kişilik konaklama) da içeren 1000 m2 kapalı alan ihtiyacını karşılayacak yeni tesisler yapılacak.
  • İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu olarak, bu yarışmaya projenin yerinin İztuzu olması sebebiyle karşıyız. Dekamer’in ihtiyaçlarını ve olanaklarının iyileştirilmesini destekliyoruz; ancak, bunun İztuzu dışında yapılması gerektiğini savunuyoruz. Çünkü, İztuzu’nda yapılacak herhangi bir tesis veya binanın orada yapılaşmanın önünü açacağına ve daha da önemlisi kıyı kanunu dahil bir çok ulusal kanun ve uluslararası sözleşmelere aykırı olacağını öne sürüyoruz. 5 yıl önce de tamamen aynı düşünce ve sebeplerle karşıydık, bugün de hastanenin İztuzu’nda yapılmasına karşıyız.
  • Çözüm önerimiz de çok basit: Hastaneyi İztuzu dışında bir yere yapın; İztuzu’nda sadece küçük bir ziyaretçi bilgilendirme ve acil yardım ünitesi olsun.
  • Bu düşünce ve çekincelerimizi, çözüm önerilerimizle beraber gerek buradan, gerek resmi yazışma, e-posta ve telefon görüşmeleriyle hem Dekamer’e hem de Bakanlığa defalarca ilettik. Bakanlık yetkilileri, “iletişimi sürdürelim” dedi; ancak gördük ki bu iletişim hep tek taraflı kaldı. Mevcut Dekamer tesislerinin İztuzu Gölü’nü kirlettiği ve halk sağlığını tehdit ettiğiyle de ilgilenmedi. Daha da üzücü olanı, bir bilim kuruluşu olarak Dekamer de ilgilenmedi. Uzun lafın kısası, her iki kurumun da İztuzu’na bina yapma inadını bir türlü ve henüz yenemedik.
  • Bizler de bu durumda, bundan sonra İztuzu’ndaki gelişmelere göre hareket edip ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.