İztuzu direnişine destek…

0
405
İztuzu direnişine destek...

İztuzu direnişine destek…

 

CHP, MHP ve HDP ile Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray taraftarları Dalyan İztuzu için tek vücut…

 

İztuzu Plajını işletme hakkının Ortaca belediyesinden alınarak İngiliz ortaklı özel bir şirkete verilmesine ilişkin vatandaşlar tarafından gösterilen protestolara destek sürüyor.

Plaj girişinde kurulan direniş çadırını hergün yüzlerce kişi ziyaret ederek destek veriyor. Farklı futbol takımlarının taraftar grupları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri eylemlere katılıyorlar. CHP, MHP ve HDP temsilcileri de yaptıkları açıklamalarla eyleme detek vererek konuyu mecliste gündeme taşıyacaklarını söylediler.

-HDP’den destek

İztuzu Plajı’nın işletme hakkının Ortaca Belediyesinden alınarak İngiliz ortaklı özel bir şirkete verilmesine tepki gösteren vatandaşların plaj girişine kurdukları çadırı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Adalet Aydın, Yusuf Uludağ ve partililer ziyaret etti. Partililer plaj girişinde bulunan “İztuzu plajının özelleşmesini istemiyoruz” yazılı tahtaya imza attı.

-Talan siyaseti dünyanın her yerinde

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Adalet Aydın yaptığı açıklamada, sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde talan siyasetinin çok yaygın bir şekilde devam ettiğini ileri sürdü.

Ekoloji mücadelesinin evrensel bir mücadele olduğunu ifade eden Aydın, “Biz siyasiler tabi ki elimizden geldiği kadar bunu her tarafa duyurmak ve mücadele etmek için varız ama sivil toplm örgütlerinin mücadeleleri çok önemlidir. Talanlar da ancak bu şekilde durdurulabilir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eş Başkanı Yusuf Uludağ ise, İztuzu’nun dünyanın en güzel yerlerinden birisi olduğunu ve özelleşmemesi gerektiğini ifade etti.

İztuzu plajının bakir ve yapılaşmadan uzak bir yer olduğunu belirten Uludağ, “Burayı yapılaşmaya açmak çevreye ve ekolojiye bir katliam demektir. Dünyaya meydan okumaktır. HDP Muğla örgütü olarak burada direnen mücadele eden arkadaşlara başarılar diliyoruz. Her zaman yanlarında olacağız” diye konuştu.

-Her kesimden destek İztuzu’nun ortak bir değer olduğunu gösteriyor

Çadıra hergün farklı kesimlerden ziyaretçilerin geldiğini ve kendilerini desteklediklerini anlatan İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu (İKUP) sözcüsü Murat Demirci de şunları söyledi:

“Bugün de çadırı HDP il teşkilatından ziyaret ettiler. Biz İztuzu kumsalının doğal yapısının bozulmaması için buranın özelleştirilmemesi gerektiğini, burayı halk adına yerel belediyenin işletmesi gerektiğini savunuyoruz. Eylemimize her kesimden destek alıyoruz. Bu da İztuzu’nun ortak bir değer olduğunu ve korunması gerektiğini gösteriyor. Bu destek çok güzel ve devam etmesini de istiyoruz.”

Demirci, sezon başlamadan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kumsala verilen önemi anlaması gerektiğini, kendilerini haklı görerek ve gerekeni yapmasını istedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.