İşitme Engelliler için “İşaret Dili” öğrendiler

0
613
İşitme Engelliler için “İşaret Dili” öğrendiler

İşitme Engelliler için

“İşaret Dili” öğrendiler

 

Köyceğiz Devlet Hastanesi’nde, 9 personel, işitme engelli hastalarla iletişim kurabilmek için 120 saat işaret dili eğitimi aldı.

 

İşaret Dili eğitimi alan personel, hazırladıkları mini skeç ile aldıkları eğitimin uygulamasını yaptı. Düzenlenen törenin ardından kursa katılanlara sertifika verildi.

Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, projenin Köyceğiz Devlet Hastanesi ve Köyceğiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından engelli vatandaşlarla iletişimi geliştirmek amacıyla başlatıldığını söyledi.

Personele işaret dili konusunda 120 saat eğitimler verildiğini kaydeden Demirkale “kamu hizmetini engelli bireylerimize de sağlıklı bir şekilde verebilmemiz için bu eğitimler yapıldı. Arkadaşlarımız gönüllü bir şekilde özveriyle çalıştılar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yapılan çalışmanın Sağlık Bakanlığı tarafından hastanelerde yürütülen projelerden bir tanesi olduğuna işaret eden Köyceğiz Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Şeniz Ayturan “tüm hastanelerimizde her kesimden vatandaşa hizmet edebilecek şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz. Engelli bireylerde bunun önceliğinde olan kişiler bizim için. Bakanlık politikamız gereği hastanemizde engelli bir vatandaş geldiğinde ona en iyi hizmeti sunabilmek için bir takım düzenlemeler yaptık. Bu işaret dili eğitimi de bu düzenlemelerin bir parçası. Çok keyifli bir personelle çok keyifli bir hocayla çok zorlu ama güzel bir süreç geçirdik. Tüm arkadaşlarımızın gelen bir hastayı sonuna kadar her türlü iletişime açık bir şekilde karşılayabileceği, yönlendirebileceği, tedavisini almasını sağlayacağından biz de eminiz, gönlümüz bu konuda rahat” ifadelerini kullandı.

Kendisi de işitme engelli olan kurs öğretmeni Sedat Çetin, engelli vatandaşların ne kadar zorluk yaşadıklarını bildiği için personelin eğitim almasına katkı sağladığını ifade etti.

İşaret dilini herkesin öğrenmesi gerektiğine belirten Çetin, “işaret dilini eğlenerek öğrendiler, şimdi herkes iyi ki öğrendim diyor. İşitme engelli arkadaşımız geldiği zaman hastaneye burada rahat bir şekilde tedavi olup kendisine yardımcı olabilecek personelimiz var” diye konuştu.

Kursa katılarak işaret dilini öğrenen hastane personeli Burçin Yaşar ise; “işitme engelli vatandaşlarımız sağlık hizmeti almaya geldiklerinde onlarla her zaman tam anlamıyla iletişim kuramıyorduk. Böyle bir sıkıntıdan dolayı buna gerek duyduk. Bazen yazarak bazen çeşitli işaretlerle anlaşmaya çalışıyorduk ama tam anlamıyla onları anlayamıyorduk. Aldığımız eğitimle artık böyle bir sorunumuz kalmadı. Daha iyi hizmet edeceğimizi düşünüyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.