“İNSANLARI ÇIKMAZA YÖNLENDİRMEYİN”

0
1131

“İNSANLARI ÇIKMAZA YÖNLENDİRMEYİN”

Köyceğiz-Ortaca-Dalaman yürüyüş ve bisiklet rotaları EcoTrails Proje Yürütücüsü Murat Demirci, “Tabela ve yönlendirme levhalarını tahrip ederek insanları çıkmaza yönlendirmeyin” çağrısında bulundu.

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği tarafından projelendirilen, GEKA ana finansörlüğü ve Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile MUTSO ortaklığında, MSKÜ Ortaca Meslek Yüksekokulu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve yerel doğa sporları derneklerinin iştirakleri ve Muğla Valiliği’nin koordinatörlük desteğiyle yapılan “Köyceğiz-Ortaca-Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları – The ECO Trails” yönlendirme tabelaları kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tahrip edildi.

-“TABELA VE LEVHALAR, KAMU MALI HERKES SAHİP ÇIKMALI”

-Proje Yürütücüsü Murat Demirci, EcoTrails yürüyüş ve bisiklet rotaları projesinin Uluslararası standartlarda yapıldığını, işaretlemelerin özellikle bölgeyi bilmeyen yürüyüşçülere ve bisiklet turuna katılanlara büyük kolaylık sağladığını söyledi.

Rotaları beklentilere uygun olarak 470 kilometre yürüyüş rotası ve 740 km bisiklet rotası olarak belirlediklerini ifade eden Murat Demirci, “470 kilometre yürüyüş ve 740 kilometre bisiklet rotasında yaklaşık 325 yön direğinde 850 yönlendirme tabelası, 1000 civarında da ara tabela mevcut. Yürüyüş ve bisiklet levhalarının yanı sıra 11 noktada bilgilendirme panosu var. Yürüyüş için, bisiklet için ayrı ayrı haritalar var. Gerekli açıklamalar var, dikkat edilmesi gereken hususlar var. İşaretleme konusunda bilgilendirme var. Yürüyüş ve bisiklet rotalarındaki işaretleme, uluslararası standartlarda. Yürüyüşte yol boyunca kırmızı-beyaz çizgileri takip ediyor yürüyüşçüler; büyük sarı levhalar yönü gösteriyor, mesafe bilgisi veriyor. Bisiklette ise sadece kırmızı yön levhamız var. Orda da yine yön bilgisi ve gidilecek mesafe bilgisi yer alıyor. Projemizde yürüyüş ve bisiklet rotalarını kullanarak, bölge değerlerini tanıtıp, öne çıkarıp, koruyup turizmi daha uzun aylara yayma hedefiyle başladık. Ancak gelinen noktada görüyoruz ki tabela ve yön levhalarında tahribat yapılmış. Kamuya ait olan bu levhalara herkes sahip çıkmalı ve korumalı ” dedi.

-“İNSANLARI ÇIKMAZA YÖNLENDİRMEYİN”

EcoTrails yürüyüş ve bisiklet rotaları Proje Yürütücüsü Murat Demirci, “Tabela ve yönlendirme levhalarını tahrip ederek insanları çıkmaza yönlendirmeyin” çağrısında bulundu.

Tahrip edilen tabela ve levhaları incelediklerinde doğada tahribatın çok az sayıda olduğuna işaret eden Demirci, “Aynı yerde bulunan başka bir tabelada aynı zarar yok. Tahribatın büyük bölümü insan eliyle yapılmış. Bunların yanı sıra en tehlikeli olanı da bazı levhaların eğilip bükülerek yönlerinin değiştirilmiş olduğunu gördük. Zararın büyük bir kısmı bisiklet tabelalarında ve başka yönlere doğru çevrilmiş. Yurt içi ve yurt dışından gelen ve sadece bu rotayı takip ederek tura çıkan turistler var. Bize gelen bilgilere göre yanlış yöne giden bisikletçiler var. Bu kişiler bu yollarda yön tabelalarına güvenerek yolu takip ediyorlar ve yön tabelasını göremeyince tekrar dönmek zorunda kalıyorlar. Yaklaşık 10 kilometre gittikten sonra dere ya da bir yamaca yönlendirilen bisikletçiler zor anlar yaşıyorlar ve sık sık bu konuda bisiklet kullanıcılarından şikayet geliyor” ifadelerini kullandı.

Murat Demirci, şöyle konuştu: “İnsanlardan bu tahribatları yapanları gördüklerinde ilgili yerlere bildirmelerini istiyoruz. Biz elimizden geldiğince tahrip olan tabelaları düzeltiyoruz ancak çok büyük bir alanı kapladığı için sürekli kontrol altında tutmamız söz konusu değil. Önleyici tedbir olarak bu rotaları kullanan yürüyüş grupları ve bisikletçilerin www.theecotrails.com.tr internet sitemizden, ücretsiz mobil uygulamamızdan veya doğrudan bize ulaşarak ücretsiz olarak paylaştığımız proje rotalarının verilerini indirmelerini, GPS kullanıyorlarsa bunları GPS veya cep telefonlarına yüklemelerini bu şekilde araziye çıkmalarını öneriyoruz”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.