İngiliz medyası Dalyan ve Fethiye’yi tanıtacak

0
611

İngiliz medyası Dalyan ve Fethiye’yi tanıtacak

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), Ortaca Kaymakamlığı, YDA Dalaman Havaalanı, DLM Tours&Travel ve Eco Travel işbirliğiyle İngiliz medya mensupları Muğla’nın tanıtımı için Fethiye ve Dalyan’da ağırlanıyorlar.İngiltere’de özellikle turizm ve seyahat alanında yayın yapan gazete, dergi, televizyonların yanı sıra bu alanda azımsanmayacak takipçiye sahip seyahat bloggerları ile sosyal medya fenomenlerinin ağırlandığı tanıtım gezisi 4-9 Aralık tarihlerinde yapılacak.

Dalyan’da tekne turuyla başlayan gezide katılımcılar, Dalyan İztuzu plajı ve Köyceğiz Gölü’nü görme imkanı bulurken ünlü mavi yengeci de tatma şansını yakaladılar.

Ziyaretçiler için alternatif turizm imkanlarının sunulduğu gezide Köyceğiz gölünde balık tutma etkinliği de gerçekleştirildi.

Etkinlikte tarihten doğaya, adrenalin sporlardan termal ve sağlık turizmine, doğa ve kültür turizminden Ege yemek kültürüne kadar geniş bir yelpazede Ortaca, Dalyan, Akyaka ve Fethiye destinasyonlarının turizm potansiyeli tanıtılacak.

 

 

Medya tanıtım gezisinde, Kaonos antik kenti, caretta caretta deniz kaplumbağalarının tedavi edildiği rehabilitasyon merkezi ziyaret edilecek. Sultaniye Kaplıcaları’nda da çamur banyosunu deneme imkanı bulacak olan ekip Akyaka ve çevresini tekne turuyla gezecekler.

Tanıtım etkinliğinin Fethiye bölümü için 3’üncü gün Ölüdeniz ve Kayaköy’ü ziyaret edecek heyete Babadağ’da yamaç paraşütü yapmaları da tavsiye edilecek. Etkinliğin son iki günü ise Xanthos vadisi, Saklıkent kanyonu, Fethiye şehir merkezi gezisi ile tekne turu etkinliği gerçekleştirilecek. Akşam yemeğinde Fethiye’deki protokol üyeleri ve turizm temsilcileriyle bir araya gelecek ekip 9 Aralık 2018 tarihinde Muğla’dan ayrılacak.

 

-“Alternatif çok, tanıtım yapmamız gerekiyor”

İngiliz misafirlerin bölgeye olan taleplerini arttırmak istediklerini dile getiren DLM Tours&Travel Yöneticisi Ali Mürşit Yağmur, “YDA Dalaman Havalimanı, GEKA destek verdi. İngiliz basınını bölgemizde ağırlıyoruz. Etkinlik kapsamında gastronomi gezimiz olacak, portakal ve nar toplayacağız. Balık tutacağız. Bölgemizin eko turizme de çok uygun olduğunu göstermek istiyoruz. Alternatifimiz çok, tanıtımımıza biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor.” diye konuştu.

İngiltere’den 10 basın mensubu ile geziye katıldıklarını aktaran Eko Travel yetkilisi Ali Keskin ise 6 günlük tur kapsamında kültür ve eko turizm ağırlıklı geziler yapacaklarını ifade etti.

Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini tanıtmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Keskin, 12 aylık turizm potansiyelinin ortaya çıkacağına inandıklarını vurguladı.

-İngiliz gazeteciler hayran kaldı

Türkiye’yi 35 yıl önce görme şansı olduğunu tekrar gelmekten mutluluk duyduğunu anlatan TNT Magazine Direktörü Mat Day, Türkiye’nin 12 ay gezilebilecek bir ülke olmasının önemine değindi.

Türkiye’ye ilk defa geldiğini belirten seyahat yazarı Marion Ainge ise yazılarını takip edenlere bölgede tatili mutlaka tavsiye edeceğinin altını çizdi.

İztuzu Plajına hayran kaldığına dikkat çeken Ainge, şunları kaydetti; “Çok güzel, fantastik bir yer, sıcaklık 20 derece. İngiltere’da hava sıcaklığı şu anda 12 derece ve oldukça soğuk. İngiliz gazetelerinde İztuzu’nun dünyanın en güzel 10 plajı arasında olduğunu duymuştuk. Bölgenin kültürü farklı, taze ürünleri çok lezzetli, burayı okurlarıma ve çevreme tavsiye edeceğim”

-“Güvenç: 2019’da Turizmde yüzde 25 artış bekliyoruz”

YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Malum olduğu üzere İngiltere bölgemiz için ana kaynak pazarlardan biridir. Özellikle online satışlarda çok iyi dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. Dolayısıyla, İngiliz basın kuruluşlarıyla, medyasıyla, bloggerlarıyla, sosyal mecrasıyla ilgilenmemiz lazım. Bu anlamda İngiltere ile bağlantılarımız artarak devam ediyor. Bölgemizde İngiliz Basın Grubu’nu ağırlıyoruz. Bu basın grubunun içerisinde, gurmeler, yiyecek içecek yazarları, seyahat yazarları ve bloggerlar var. Her birinin de ciddi bir izleyici kitlesi var. Bu anlamda bizim için önemli bir misafir grubu. Bölgemizin bütün doğal güzelliklerini, önemli etkinliklerini ve yiyecek içeceklerini, narenciyemizi ve geleneklerimizi, bu anlamda tanıtıcı haberler yapacaklar. Turizmi olabildiğince geniş bir süreye yaymak ve özellikle özel gruplara hitap etmek, onları yakalamak esas amacımız. Çünkü deniz, kum, güneşin yanı sıra yiyecek içecek meraklıları, doğa izleyicileri gibi farklı kitlelere ulaşmak ve bölgemizde yapılan spor aktiviteleri aracılığı ile ilgili kitlelere erişim sağlamayı hedefliyoruz”

-Dalaman Havalimanı ve Turizm

“Bölgemiz açısından 2018 yılı iyi bir sezondu. Biz her yıl hedeflerimizi yükseltiyoruz. Bölge olarak 2015 yılının seviyesini geçmiş bulunuyoruz Her yıl hedeflerin büyümesi ve o hedeflere ulaşmak için gösterilen, sarf edilen çabalar veya yeni yaratılan yollar önemli. Bu konuda sürekli inovatif yollar peşinde koşmamız lazım. Türk turizmi açısından 2019 yılının da iyi geçeceği görünüyor, veriler onu gösteriyor. Büyük bir ihtimalle bu verilerde yüzde 20-25 civarında bir artış gerçekleşecek.

Bu anlamda çok konuşulduğu üzere dijital mecralara ağırlık vermemiz, değişik kitlelere ulaşmamız, erişim yollarını aramamız gerekiyor. Klasik ürünlerimiz deniz, kum  ve güneşle birlikte arkeoloji, bölgenin kendine özgü mutfağı,  farklı spor aktiviteleri ve değişik tur gruplarıyla da temasa geçilmesi onlarında buraya cezbedilmesi lazım. İngiltere bölgemiz için ana kaynak pazarlardan birisi malumunuz. İngiltere özellikle online satışlarda çok iyi bu da şunu gösteriyor; İngiliz basın kuruluşlarıyla, medyasıyla, bloggerlarıyla, sosyal mecrasıyla ilgilenmemiz lazım. Bu anlamda İngiltere ile bağlantılarımız artarak devam ediyor. Bu bazda şuan da bir İngiliz basın grubunu ağırlamaktayız. Bu basın grubunun içerisinde hem yiyecek içecek anlamında gurme hem de seyahat traveling ve diğer konularda uzman kişiler var. Her birinin de bir izleyici kitlesi follower kitlesi var. Bu anlamda bizim için önemli bir misafir grubu. Bölgemizin bütün doğal güzelliklerini, önemli etkinliklerini ve özellikle güzel tabiatını, yiyecek içecek geleneklerimizi, ürünlerimizi bu anlamda haber yapacaklar”

-Buradaki amaç turizmi 12 aya yaymak

“Turizmi olabildiğince geniş bir sezona yaymak ve özellikle special gruplara hitap etmek, onları yakalamak esas amacımızdır. Çünkü sadece deniz, kum, güneşten ziyade aynı zamanda yiyecek içecek meraklıları, doğa izleyicileri vb. etkinliklerin ve spor aktivitelerinin ulaştığı kitlelere erişim sağlayacaktır”

-Dalaman hava limanının 2018’de kullanımı

“2018 yılı iyi bir sezondu ama tabi biz her yıl hedeflerimizi yükseltiyoruz. 2015 yılını geçmiş bulunuyoruz bölge olarak ve şimdi daha yüksek bir hedef peşinde koşacağız. Her yıl hedefleri büyümesi ve o hedeflere ulaşmak için gösterilen sarf edilen çabalar veya yeni yaratılan yollar önemli. Bu konuda sürekli inovasyon ve yaratıcılık peşinde koşmamız lazım”

-2019 için Türkiye turizmi öngörüsü

“2019 yılının da iyi geçeceği görünüyor veriler onu gösteriyor. Büyük bir ihtimalle bu verilerde %25 civarında bir artış gerçekleşecek. Ancak bizim bu arada daha da ileri gelecek yılların alt yapısını hazırlamamız lazım. Bu anlamda çok konuşulduğu üzere dijital mecralara ağırlık vermemiz değişik kitlelere ulaşmamız, erişim yollarını aramamız gerekiyor. Sadece deniz kum güneşten ziyade arkeoloji, yiyecek içecek gurme, spor aktiviteleri ve değişik tur gruplarının da bu arada temasa geçilmesi onlarında buraya cezbedilmesi lazım”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.