İmal ve son kullanma tarihi aynı gün olan ürün:“gazete”

0
467
İmal ve son kullanma tarihi aynı gün olan ürün:“gazete”

İmal ve son kullanma tarihi aynı gün olan ürün:“gazete”

 

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi, Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurul Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Kavaklı, İmal ve son kullanma tarihi aynı gün olan ürünün “gazete” olduğunu söyledi.

 

Fethiye Gazeteciler Derneği (FGD) tarafından düzenlenen eğitim seminerine katılan Kavaklı, Türkiye’de insanların gazete okuma süresinin 24 dakikayı geçmediğini, televizyon ve internete ayırdığı vaktin ise 5-6 saati bulduğunu kaydetti.

Kavaklı, “yapılan araştırmalar gösteriyor ki gazete okuyucusu hangi görüşte olursa olsun okumak için ayırdığı süre ortalama 24 dakika. Gazeteler okuyucuya daha uzun süre ulaşmak için çaba sarfetmeliler. Okuyucu elinden bıraktığı gazetey tekrar alıp okumuyor. Gazete öyle bir ürün ki, aynı gün doğuyor aynı gün ölüyor. Dünyada son kullanma tarihi 1 gün olan tek ürün gazetedir” dedi.

Yerel gazetelerin önemine vurgu yapan ve desteklenmesi gerektiğine işaret eden Oğuzhan Kavaklı, “yerel gazeteler yayınlandığı yörenin sorunlarını en yakından takip edebilen gazetelerdir. Ama ne yazıkki ülkemizde 4 milyon 500 bin ulusal gazete tirajı varken bu sayı yerel gazetelerde 1 milyon 500 bin’i geçmemektedir. Oysa gelişmiş ülkelerde yerel gazeteler ulusal gazetelerin tirajını geçmektedir. Bu da yerel gazetelere daha çok destek verilmesi gerektiğini göstermektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.