İlk geçiş hakkı yayaların

0
2653

İlk geçiş hakkı yayaların

Dalaman Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu/Ortaokulu yaya geçidinde, Dalaman İlçe Emniyet Müdürlüğü Personelleri tarafından ‘Yayaya Öncelikli’ Trafik Uygulaması yapıldı.

İçişleri bakanlığı iller idaresi genel müdürlüğünce “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edildi.

Dalaman Kaymakamlığı tarafından organize edilen proje, Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Cumhuriyet İlkokulu/Ortaokulu yaya geçidinde düzenlendi.

Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla, 2019 yılının ‘Yaya öncelikli Trafik’ yılı ilan edilmesinin ardından, Türkiye genelinde gerçekleştirilen genel uygulamanın ilkinde, Dalamanda yaya geçiş üstünlüğünün farkındalık oluşturmasını amaçlayan uygulamada, hem sürücülere, hem de yayalara broşür dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.

Uygulamada, öğrencilerinin okul çıkışı yaya geçidinden geçişleri esnasında Polis ekipleri öğrencilere yardımcı olurken, sürücüler yaya geçiş üstünlüğü konusunda hem uyarıldı, hem de yaya geçişinin önceliğini hatırlatıldı. Öncelik hayatın, öncelik yayanın’ sloganı ile gerçekleştirilen etkinliğin Karayolları Trafik kanununda yapılan değişiklik ile ‘Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadır’ hükmü getirilmişti.

‘Yaya öncelikli trafik’ uygulaması kapsamında Muğla genelinde 58 noktada 810 personel ile uygulama yapıldı.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.