II. Abdülhamidin şeyhine yazdığı Filistin mektubu

0
234
II. Abdülhamidin şeyhine yazdığı Filistin mektubu

Önceki gün imzalanan ateşkesle Gazze ve İsrail anlaştı.Yüzü aşkın e Filistinlinin öldüğü saldırılar Ortadoğu’nun bir numaralı sorununtarihi köklerini de akıllara getiriyor.
II. Abdülhamid’in şeyhine yazdığı Filistin mektubu
googletag.display(‘div-gpt-ad-1353591549165-0’);
II. ABDÜLHAMİD FİLİSTİN’E YAHUDİ YERLEŞİMİNİ YASAKLAMIŞTI
Dünya tarihinde 1947 yılında ülke olarak var olan İsrail,Osmanlı zamanında da devletleşme ve alan kazanmak için bir çok çabaya girmişti. Osmanlı Tarihi’nde bu konuyla ilgili en dikkat çekici gelişmeler İkinciAbdülhamid zamanında yaşandı. Öyle ki tahttan indirildikten sonra şeyhine bir mektup gönderen ikinci Abdülhamid, Filistin ve Kudüs’te Yahudilere yerleşim izni vermediği için tahttan indirildiğini yazdı.
Mektupta Sultan II. Abdülhamid, İttihatçıların veYahudilerin tüm ısrarlarına ve 150 milyon altın tekliflerine rağmen Kudüs’ünasıl satmadığını kendi ağzıyla anlatıyor. Abdülhamid, mektubunda özellikleFilistin’de Yahudilere toprak vermediği için tahttan indirildiğini dilegetiriyor.
BATI FİLİSTİN’DE NEDEN YAHUDİ DEVLETİ KURDURTTU
A Haber ekranlarındaki Deşifre programına katılan Selçuk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Caner Arabacı, Birinci Dünya Savaşısonrası Alman Komutan’ın Yahudileri Filistin ve Kudüs’e yerleştirilmesiprojesinin perde arkasını anlattı. Arabacı, canlı yayında ‘O dönemde Almankomutan Ortadoğu’nun kapısının Filistin olduğunu, buraya da Yahudiler’inyerleştirilerek hem İslam dünyasının frenleyeceğini hem de Batı’nın içindekisafrayı atmış olacağını ifade eder’ diyekonuştu.
ABDÜLHAMİD’İN O MEKTUBU
İşte 31 Mart olayıyla İttihatçılar tarafından tahttanindirilip Selanik’e gönderilen Sultan II. Abdülhamid’in, bu dönemde Suriye’dekişeyhi Mahmut Ebu Şamat’a yazdığı Filistin mektubundan dikkat çeken satırlar:

Ancak ve ancak ‘Jön Türk’ ismiyle maruf ve meşhur olanİttihat Cemiyeti’nin rüesasının tazyik ve tehdidiyle Hilâfet-i İslâmiyeyi terkemecbur edildim. Bu ittihatçılar, Arazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudileriçin bir vatan-ı kavmî kabul ve tasdik etmediğim için ısrarlarında devamettiler.
Bu ısrarlarına ve tehditlerine rağmen ben de katiyen buteklifi kabul etmedim. Bilâhare yüz elli milyon altun İngiliz lirasivereceklerini vaat ettiler. Bu teklifi dahi katiyen reddettim ve kendilerine şusözle mukabelede bulundum: ‘Değil yüz elli milyon İngiliz lirası , dünya dolusualtın verseniz bu tekliflerinizi katiyen kabul etmem! Ben otuz seneden fazlabir müddetle Millet-i İslâmiye’ye ve Ümmet-i Muhammediye’ye hizmet ettim. Bütün Müslümanların ve salatin ve Hulefa-i İslâmiyeden aba ve ecdadımın sahifelerini karartmam ve binaenaleyh bu tekliflerinizi mutlaka kabul etmem’ diye kat”î cevap verdikten sonra hal’imde ittifak ettiler.
Ve beni Selanik’e göndereceklerini bildirdiler. Bu sontekliflerini kabul ettim ve Allah Teâla’ya hamd ettim ki ve ederim ki; Devlet-iOsmaniyye ve Alem-i İslâm’a ebedî bir leke olacak olan tekliflerini, yaniArazi-i Mukaddese ve Filistin’de Yahudi devleti kurulmasını kabul etmedim. İştebundan sonra olan oldu. Ve bundan dolayı da Mevlâ-yı Müteal Hazretlerine hamd ederim.
1946 yılından günümüze kadar İsrail haritasının değişimi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.