İbrahim Aydınlı’ dan Başkan Adaylarına Uyarı“ Dalaman tarım birliğini seçim malzemesi yapmayın”

0
660

İbrahim Aydınlı’ dan Başkan Adaylarına Uyarı

Dalaman tarım birliğini

seçim malzemesi yapmayın

Dalaman  Meyve Üreticileri Birliği kurucu ve eski Başkanı İbrahim Aydınlı,  Belediye Başkan adaylarının Tarım Birliğini seçim malzemesi  yapmamalarını istedi.

 

İbrahim Aydınlı yaptığı açıklamada ; “Tarım üretici Birlikleri 5200 sayılı kanunla kurulur, 5957 sayılı ve 6360 sayılı yasalarla desteklenir. Tarım Birliklerinin  ürünlerin işlenmesi, depolanması ve pazarlanması için yapacakları tesislerin  arazileri, başta hazine arazileri olmak üzere   tüm devlet kuruluşlarınca tahsis edilebiliyor. Bu tesisleri yapabilmek için finansman olarak Tarım Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Avrupa Birliği uyum yasaları gereği İPART,TKDK ve  KKYDP   tarafından  proje sunulduğu takdirde  geri ödemesiz hibe destekleri  verilmektedir. Ayrıca Birlikler her türlü vergi ve harçlardan muaftır.

Dalaman Meyve Üreticileri Birliği olarak  2009 tarihinden  itibaren  bu desteklerden yararlanmak için başvurumuzu  yaptık. Önce İlçemiz Atakent Dereköy mevkiinden  Hazineye ait  117  ada, 95,96 ve 97 parsel nolu 3 adet araziyi Muğla Valiliğinin  oluruyla  15.04.2011 tarih 303 sayılı  yazılarıyla  29 yıllığına kiralandı. Burası için hazırladığımız  Meyve suyu ve narenciye paketleme fabrikası  projeye  11milyon avroluk( 66 trilyon) hibe desteği onaylandı. Dalaman sanayi sitesindeki eski zeytinyağı fabrikası olan  taş bina ( şimdiki MUSKİ binası) 7 yıllığına kiralanarak  soğuk hava deposu için 402milyar  Kalkınma Bakanlığından  destek çıktı.Aynı yerdeki 5 dekar araziye de Ticaret Bakanlığından  “ Özel  Hal” yetkisi için 2012/ 526 nolu üretici  ruhsatı alındı. Muğla Ticaret Odasınca da İstanbul da 2 defa fuara stand açılarak  üretilen ürünleri 5 yıl boyunca Rusya  Senpetersburg Ticaret odası ile ihracat  anlaşması yapılmıştı. Destek Patent Enstitüsü ‘nden de Dalaman Ürün markası “ TURNAR” markası da onaylanmıştı.

2013 yılında 402 bin tl’lik hibe desteği ve 11 milyon euroluk meyve suyu ve narenciye paketleme projesi iptal ettirdiler.

Ancak 2013  yılında gelen hibe desteklerini  nakit ve kontrolsüz  zanneden  ve aidat  borcunu ödemediği için tarım birliğinden atılan  kişiler  yasadışı   olarak  yönetimi ele geçirmişlerdi. Gelen paranın nakit olmadığını anlayınca TURNAR narenciye birliğinin almış olduğu tüm destekleri ve projeleri iptal ettirdiler. Birliğide Mahkeme kararıyla lağvedildi. Bu sebeple  5200 sayılı kanuna göre aynı ilçede, aynı amaçla ,  aynı konuda birden fazla veya  lağvedilmiş  birliği tekrar kurulamaz. Kurulsa bile  hibe destekleri ve yasal hiçbir hakkı alamaz.

Birliğin lav edilmesiyle  “ Hukuki bir sorun” ortaya  çıkmış olup, yaklaşık  30 civarında  kurum- kuruluş ile  500 e yakın çiftcinin mağduriyeti oluşmuştur. Dalaman Tarım Birliğinin  durumu böyle iken ,  o yıllarda  konu ile hiç ilgilenmeyen  siyasiler, Seçimlerde  vaat edecek bir şey bulamayınca  lav edilmiş Birliği  seçim malzemesi olarak kullanmaktadırlar. Ayrıca  “ Tarım Birliklerini”  İlçe Belediyeler  kuramaz.  6360 sayılı ve 5957 sayılı  kanuna göre  var olan  Tarım Birliğine Büyük Şehir Belediyesi  lojistik destek vermek zorundadır. Bu sebeple Başkan adaylarının  birbirlerinin vaatlerini taklit etmeden  veya  kopyalamadan  başka projelere baksınlar” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.