Hünerlerini sergilediler

0
372
Hünerlerini sergilediler

Hünerlerini sergilediler

Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nde eğitim gören öğrenciler Engelliler haftası dolayısı ile eğlence düzenlediler. Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz ilçelerinden gelerek eğitim gören İlkokul, Ortaokul ve Lise kademesindeki 39 öğrencinin sergilediği gösteriler ilgiyle izlendi.

Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Şammas Güzel, Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin 3 kademede bölge okulu olarak hizmet verdiğini söyledi.

Yapılan etkinliklerin engelli öğrencilerin gelişimine ve topluma kazandırılmasına büyük katkı sağladığını dile getiren Ortaca Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Şammas Güzel “engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil, ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur” dedi.

Engellilerin normal bir hayat sürmelerinin toplumsal duyarlılığın oluşmasıyla mümkün olacağını kaydeden Güzel şunları söyledi. “İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda engelli vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle engellilere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir. Başta, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge özürlülük sorununu temelde bir insan hakları sorunu olarak ele almaktadır. Bizim anayasamız ve yasalarımız da özürlülere ilişkin olarak evrensel değerlerle paralel düzenlemeleri ön görmüş, devleti özürlülerin sorununa yönelik hükümlü kılmıştır. Devletimizin evrensel ölçülerde özürlülerini sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır. Engelsiz bir yaşam sürdürmek dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum”.

Güzelyurt köyündeki Özel Eğitim Uygulama Merkezi bahçesinde düzenlenen etkinliğe Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, Güzelyurt köyü muhtarı Vedat Yavuz, CHP Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, Dalaman ilçe başkanı İ. Erol Öztunç, CHP il genel meclisi üyeleri Mehmet Ali Avcı, Muhammet Şaşmaz, davetliler ve engelli öğrenci yakınları katıldı.

Ömer Kundakçı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.