“Hedefimiz maksimum verim, sıfır hastalık”

0
927

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay;

“Hedefimiz maksimum verim, sıfır hastalık”

Ortaca Fevziye Mahallesinde 10 dönümlük arazisinde düzenlenen tarla gününde çiftçiler bilgilendirildi.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, narenciye üretiminde doğru uygulamalarla maksimum verim ve sıfır hastalık hedefine ulaştıklarını vurguladı. Tuncay, bu sayıyı bölgede çoğaltmak istediklerinin de altını çizdi.

Fevziye Mahallesinde bir çiftçinin 10 dönümlük arazisinde yapılan tarla gününde ziraat mühendisleri tarafından narenciye üretimi ve bitki besleme konularında bilgilendirmede bulunuldu.

Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay, öncelikle çiftçilere toprak ve su analizi yaptırmalarını önerdiklerini söyledi.

Tuncay, “toprak ve su analizlerindeki eksiklere göre bitki besleme programları yapıyoruz. Ziraat Mühendislerimiz 2 haftada bir arazileri kontrol ediyor. Mevsim şartlarına göre gübreleme programları yapıyoruz. Doğru zamanda doğru dozajda gübrelerimizi uygulatıyoruz. Hastalıkları engellemek içinde kaliteli ilaçları bağışıklık kazanmasın diye değiştirerek lavra çıkışlarında uygulamalarını yaptırıyoruz. Çiftçilerimizin yüzde yüz sonuç alması amacıyla çalışmalarını yürütüyoruz.” diye konuştu.

Çiftçileri bir araya getirerek daha iyisini yapabileceklerini göstermek istediklerini belirten Tuncay, “doğru uygulamalar ile Avrupa ve dünya standartlarında ürün elde etmelerini sağlamak istiyoruz. 1 yıl süresince yaptığımız çalışmalar neticesinde tarla gününü gerçekleştirdiğimiz Dilek Biçer’e ait 10 dönüm limon bahçesinde sıfır haftalıkla 90 ton ürün elde ettik.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.