Hedef, “Hijyen Ortaca”

0
586
Hedef, “Hijyen Ortaca”

Hedef, “Hijyen Ortaca”

Ortaca Belediyesi tarafından “Hijyen Ortaca” sloganı ile başlatılan proje kapsamında, yapılan denetim ve eğitimlerde belirlenen şartları yerine getiren işletmelere “Hijyen Belgesi ve Hijyen Bayrağı” verildi.

İşletmelerin hijyen şartlarının iyileştirilmesini amaçlayan proje kapsamında Ortaca Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Gıda Mühendisi ve zabıta personelinden oluşan komisyon kuruldu. İşyerleri 3 defa gıda güvenliği ön şartları konusunda eğitim ve denetimden geçirildi.

Ortaca Belediyesi personeli Gıda Mühendisi Murat Erbil,  başlatılan projede amaçlarının ilçede faaliyet gösteren gıda işyerlerine ceza içermeyen ödül ile işyeri sahiplerinin ve çalışanlarının motivasyonlarının arttırılarak, vatandaşların sağlıklı gıdaya ulaşmasını kolaylaştırmayı sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, gıdaların halka sağlıklı bir şekilde ulaşması için diğer kurumların yanı sıra belediyelere de büyük görevler düştüğünü, Ortaca Belediyesi’nin de bu bilinçle projeler yürüttüğünü söyledi.

-“Halka güven, esnafa ayrıcalık”

Bir toplumun sağlıklı yaşayabilmesi, toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı beslenmesi ile mümkün olduğunu ifade eden Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, “Sağlıklı bireyler olabilmenin en önemli koşulu hijyenik ve sağlıklı gıda tüketebilmekten geçmektedir. Ortaca halkının da güvenli ve sağlıklı gıda tüketebilmesini sağlamak amacıyla, tüm dünyada kabul görmüş bir sistem olan ISO 22000 kriterlerine uygun Hijyen Ortaca projesini hazırladık. Hijyen Ortaca projesi ile amacımız Ortaca halkının ve ilçemize gelen misafirlerimizin, ilçemiz sınırlarındaki tüm işletmelerde gönül rahatlığıyla yiyip içebilmesi ve esnafımıza da güzel hizmet sunabilmenin huzurunu yaşatmaktır. Proje kapsamında önceliğimiz cezai işlem uygulaması olmayacak olup, yapılan çalışmalarda eğitim ve işletmelerin hijyen şartlarının gelişmesi önceliğimiz olacaktır. Çünkü az gelişmiş ülkelerde imkansızlıktan dolayı sıklıkla gözlenen gıda zehirlenmeleri bizim gibi gelişmiş toplumlarda ise bilgi ve bilinç eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Hijyen Ortaca projesinin uygulama aşamalarında ilgili esnafımız, işletme ve tüm çalışanlar ISO 22000 ÖGP (Ön Gereksinim Programı) şartlarına göre değerlendirilecek ve uygun görülen işletme sahipleri “Hijyen Ortaca” projesi sertifikası ile ödüllendirilecektir. Bu sertifika halkımız için bir güven olurken esnafımız için de bir ayrıcalık olacaktır. Hayata geçirdiğimiz proje halkımız ve işletmelerin desteği ile daha başarılı olacaktır” dedi.

“Hijyen Ortaca” adı altında yapılan projeyle hem denetim hem de eğitimler verildiğini kaydeden Karaçelik, “Amacımıza ulaştığımızı görmek bizleri memnun etti. Gıda ve gıda maddelerinin üretim ve satışı yapılan iş yerlerinde uygun çalışma koşullarını sağlamayı, hijyen standartlarını yükseltmeyi ve böylece tüm halkımızın sağlığını korumayı amaçlayan bu projemize de tüm halkımız ve işletmelerimizin destek sağlayacağını umuyorum. İnsanlar bu belge ve bayrakları gördüğünde güvenli ve denetlenen yerden alışveriş yapmanın rahatlığını hissedecek. Bu tür eğitim ve denetlemeler devam edecek, Hijyen Belgesi ve Hijyen Bayrağı olan işletmelerimizin sayısı artacaktır” ifadelerini kullandı.

Fırınlar kategorisinde ilk 3’e giren işletmelere Hijyen Belgesi ve Hijyen bayrağı ödülleri Belediye Başkanı Hasan Karaçelik tarafından verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.