HAYVANLARI TANIYORMUYUZ ?

0
242
      HAYVANLARI TANIYORMUYUZ ?

      HAYVANLARI TANIYORMUYUZ ?

   “  Hayvanları tanıdıkça insanlardan nefret eder oldum” diyor bir bilgin.

Çok ilginç bir itiraf!. 

Gerçekten hayvanlar insanlar için tehlikeli değil mi ?.

Bu konuda çalışanlar , bilim adamları , hatta hayvanlara karşı sevgi duyanlar , hayvanların sadık bir dost olduklarında birleşiyorlar. İyiliğin karşılığını unutmaz hayvanlar, onlara dostça yaklaşır severseniz, onlar da bunun karşılığını verir. Hele de köpekler bu konuda isim yapmışlardır. Lise çağlarındayım, kangal melezi bir köpeğim vardı. Adeta benimle dost olmuştu. Liseyi bitirdim, Ankara’ya üniversiteye geldim. Bir yıl sonra yaz tatilinde Kars’a dönüyorum. Tren , gece yarısı Kars’a varıyor. Bavulum elimde eve gidiyorum , aradan bir yıl geçmiş    acaba köpeğim bana nasıl davranacak diye kaygılıyım!.  Annem dönüşümü bilmiyor, o zamanlar haberleşme sadece mektupla veya hatlı telefonla oluyordu. Evimizde telefon yok, habersiz geliyorum. Yoksa annem beni dışarıda beklerdi. Köpeğim, geceleri serbest kalırdı. Eve yaklaştım, komşu evin duvarının yanına gelerek köpeğime ismi ile seslendim. Duvarın üzerinden atlayarak ayaklarıma kapandı! Unutulacak bir olay değil. Harplerde vurulan sahiplerinin yanı başından ayrılmayan köpek  hikayeleri dinlemiştik. Sadece köpekler değil, insana alışık olan diğer hayvanlar, bilhassa atlar , hatta sonradan evcilleştirilmiş yabani hayvanlar bile dost oluyorlar.

     HAYVANLARI KORUMAK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Yazları Samsun’da geçiriyorum.  Sahilde dolaşırken sık sık bir hanıma rastlıyorum. Üç tekerlekli bisikleti ile hayvanlara yiyecek dağıtıyor. Bir defasında tebrik ederek konuşmaya başladım. Şunları söyledi: “Bana deli, manyak diyenler oluyor, ben bunları hoş karşılıyor ve yaptığım işin doğru olduğuna inanıyorum.” Hanım genç biri ve kendisini bu hizmete adamış , konuşmayı sürdürüyoruz . Muğla’da oturduğumu söyleyince “ Türkan Dağdelen “ hanımı sordu. Tanıdığımı söyledim. Türkan hanımı size tanıtmak isterim: Aynen bu genç hanım gibi kendisini sokak hayvanlarına adamış , onların adeta sahibi olmuş , durmadan , yorulmadan koşuyor. Kendisini 20 yıldan beri tanırım. Yüksek Okulda iken yanıma gelmiş , kendini tanıtmıştı. Yaşadığı zorlukları, aldığı tepkileri söylemiş dert yanmıştı.  Ortaca’da hayvan barınağı mevcut ve Türkan hanım bu barınakta yaşayan yüzlerce kedi ve köpeğin hamisi olmuş. Kurulan bir organizasyonla her gün Sarıgerme’de  bulunan otellerden toplanan yiyecekler hayvanlara ulaştırılıyor. Düşünüyorum , bu hizmeti çok az kişi üstlenebilir. Bu duygu içten gelen bir merhamet işidir. Türkan hanımla olan dostluğumuz eskidir. Almanya’da çalışmış ve topladığı parayı bu uğurda sarfediyor.

                BUNLARA HERKESİN DESTEK ÇIKMASI GEREKİR

Ne yazık ki çok az kişi bunu tasvip ediyor. Türkan hanıma deli , manyak diyen çok insan var. Ancak bir şeyi unutuyorlar. Bunlar da yaratık, insanoğlu nasıl açlığa dayanamıyorsa , hayvanlar da böyledir. Üstelik , hayvanlar verilen yiyeceğin karşılığını sözle değil , davranışları ile ödüyorlar.

Anlatacağım olay gerçektir ve bir filme de konu olmuştur! İngiltere’de bir üniversitede öğretim üyesi olan bir akademisyen hanım “Goriller üzerinde “çalışıyor. Bu çalışmayı bilimsel bir makale olarak yayımlayacaktır. Bunun için zaman zaman Afrika’ya gidip, gorilleri tanımak istiyor. Goril ailesi insanlara çok yakın değildir. Akademisyen hanım bunu biliyor ve onlara önceleri çok mesafeli davranıyor. Yiyecek veriyor, uzaktan seyrediyor. Goriller, kendilerine zarar vermeyeceğini anlayınca hanıma daha çok yaklaşıyorlar. Zaman içinde aralarında yakın bir dostluk oluşuyor. Bu arada akademisyen hanım onların sosyal yaşantıları hakkında bilgiler ediniyor. Bunların insana zarar vermeyeceğini görüyor. Tezini hazırlıyor ve yayımlıyor…. Ancak şu insanoğlu yok mu . Gorilleri rahat bırakmıyor. Hayvanat bahçelerine goril , maymun satan tacirlerin yolu buradan geçiyor. Gorilleri yakalayıp götürüyorlar. Akademisyen hocamız , bu olayı hükümete şikayet ediyor ve engel olmaya çalışıyor. İnsanoğlu intikam peşindedir. Hocamız çadırında uyurken , katiller gelip onu öldürüyorlar.

Bu olayda da görüldüğü üzere , insanın yapmayacağı kötülük yoktur. Kendi yararı için her şeyi yapabilir özelliktedir insan. Oysa hayvanlar asla bu tür davranışlar peşinde değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.